O projekcie Erasmus+

Projekt Erasmus dobiegł końca. Przez dwa lata uczniowie tej szkoły realizowali międzynarodowy projekt ERASMUS+, którego tematem wiodącym był bardzo aktualny obecnie i kontrowersyjny problem migracji i uchodźców, pod hasłem  "Migracja - wyzwanie dla Europy w XXI wieku". Był to dwuletni projekt pięciu europejskich szkół z Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski podnoszący problem migracji w jej różnych aspektach (migracja za pracą, emigracja, imigracja, ruchy na rzecz uchodźców).

To właśnie gimnazjaliści z ZSS pod kierunkiem anglistki Magdaleny Kaczmarek podjęli wyzwanie zmierzenia się z tym tematem. Głównym celem międzynarodowych działań było uświadomienie uczniom kwestii związanych z migracją. Uczestnicy tego projektu postawili ważne pytanie: "W jaki sposób możemy mieć do czynienia z migrantami i migracją w przyszłości, czy jest to  szansa, czy zagrożenie dla nas i przyszłości naszego kontynentu?". Młodzież w ramach realizacji wspólnych zadań starała się spojrzeć na te kwestie z wielu perspektyw, stąd też tak licznie brali w nim udział uczniowie z różnych szkół europejskich, a różnorodność ich doboru dała możliwość zaprezentowania młodym ludziom rozmaitych sposobów radzenia sobie z migracją w poszczególnych krajach oraz pokazania doświadczeń i podejścia ich mieszkańców do tego problemu.

Po wielu podróżach, w czasie których gimnazjaliści w ramach wspólnych międzynarodowych  spotkań poznawali lokalne realia, uczestniczyli w warsztatach, tworzyli prezentacje, filmy, strony internetowe, analizowali wyniki badań nad tym problemem, a także spotkali się z uchodźcami z Afryki, przyszedł czas na sprawdzenie się w roli gospodarza.

W dniach od 7 do 15 października 2017 r. uczestnicy projektu ERASMUS+ z ZSS, głównie uczniowie klas realizujących rozszerzony program nauki języka angielskiego oraz ich rodziny, gościli bardzo liczną grupę młodzieży wraz z nauczycielami z pięciu europejskich szkół partnerskich.

Program wspólnych spotkań był bardzo bogaty i atrakcyjny. W ramach realizacji zadań odbywały się zajęcia warsztatowe na terenie szkoły, tworzenie prezentacji, udział w wykładach. Nie zabrakło też czasu na relaks i integrację, m.in. w czasie zajęć sportowych i wycieczek.Goście mieli możliwość poznać Rybnik, odbyli wycieczki do Krakowa, Wrocławia oraz zwiedzili hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau. We Wrocławiu uczestniczyli w wykładzie na temat migracji w Polsce po II wojnie światowej, obejrzeli wzbudzającą zachwyt Panoramę Racławicką i interaktywną wystawę w Zajezdni oraz odbyli spacer po mięście. Niebywałych przeżyć dostarczyła uczestnikom wymiany wizyta w magicznym Krakowie, który zachwycił swoja niepowtarzalną atmosferą i zabytkami.

W trakcie wycieczek uczniowie zbierali także w formie ankiet informacje na temat podejścia Polaków do zagadnień migracji. Efektypracy uczestników projektu ERASMUS+ (statystyki, wywiady, filmy, prezentacje, itp.) zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu i mogą być wykorzystywane   na lekcjach  WOS -u, geografii, historii i języków obcych. Niewątpliwym atutem tej wymiany była również możliwość rozwijania i doskonalenia kompetencji językowych uczniów.

Na zakończenie wspólnej pracy nad projektem odbyło się spotkanie z panią Natalią GEBERT z inicjatywy Dom Otwarty. Pani Natalia przybliżyła obecną sytuację uchodźców w Polsce. Opowiedziała o trudach, z jakimi muszą się zmagać obcokrajowcy w naszym kraju i jak wygląda pomoc Polaków dla ludzi dotkniętych wojną i biedą.

Kontynuując pracę nad projektem uczniowie brali udział w wymianie w Belgii, a zakończyli cały projekt podsumowującym wyjazdem do Niemiec.

piszą o nas:

Zapraszamy na stronę projektu MIGRATION: EUROPE'S CHALLENGE FOR THE 21st CENTURY oraz na stronę Facebook projektu: