rok szkolny 2021/2022

wycieczka klas IA i IB do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach

25 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Zobaczyliśmy tam wiele oryginalnych roślin z odległych zakątków świata. Poczuliśmy klimat tropików, pory suchej i deszczowej na sawannie, a także obserwowaliśmy życie zwierząt wodnych w akwarium. Panie przewodniczki zwróciły naszą uwagę na rośliny ginące, jak np. kakaowiec, którego jest coraz mniej i wkrótce możemy nie mieć surowca do produkcji czekolady - co nas bardzo zmartwiło. Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń, pobudziła nasze zainteresowania przyrodą i przybliżyła miejsca na świecie, które być może w przyszłości sami zwiedzimy.

 

"Szkoła do hymnu" 2021

Do tegorocznej edycji akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiło się prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.
Akcja „Szkoła do hymnu” to przedsięwzięcie, które jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r. Wtedy, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, biliśmy „Rekord dla Niepodległej”. Blisko 5 mln uczniów, prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty (468 930) z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.
Rok później – w 2019 r. – do akcji przyłączyło się ok. 3,9 mln uczniów oraz blisko 380 tys. nauczycieli z 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek.
W ubiegłym roku, z uwagi na pandemię oraz ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i placówek, akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. Łącznie do akcji przyłączyło się w 2020 r. ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz 134 placówki polonijne.

„Szkoła do hymnu” to akcja o charakterze patriotycznym. Jej celem jest włączenie społeczności szkolnych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Dziękujemy, że co roku jesteście z nami!
#SzkołaDoHymnu

Wizyta w bibliotece

Klasa 3a wybrała się do biblioteki. Wspólne czytanie książki oraz super zabawa zachęciła uczniów do korzystania z czytelni.

Pierwszaki uczą się pierwszej pomocy

Dlaczego powinniśmy uczyć dzieci pierwszej pomocy?
• ponieważ 70% przypadków zatrzymania akcji serca ma miejsce poza szpitalem;
• ponieważ 70% tego typu wypadków ma miejsce w domu;
• ponieważ w 50% przypadków są jacyś świadkowie, którzy mogą pomóc;
• ponieważ w 30% przypadków próbowano udzielić pierwszej pomocy;
• resuscytacja oddechowo-krążeniowa zwiększa możliwość przeżycia poszkodowanego.

 

8 listopada klasy 1A, 1B, 1C przeszły intensywny kurs pierwszej pomocy.

Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Od 2007 roku kraje europejskie obchodzą Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”)
Nawyki żywieniowe z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy styl życia i odżywiania. Dzieci, które poznają zalety zbilansowanego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia.
Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku! To bardzo niepokojące zjawisko, które jest wynikiem głównie złej diety. Nadwaga powoduje spore problemy ze zdrowiem, takie jak cukrzyca czy schorzenia wątroby. Także w dorosłym życiu dzieci z nadwagą narażone są na choroby serca, raka, nadciśnienie, udar mózgu i depresję. Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób, a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka.

W naszej szkole już pierwszaki wiedzą, jak należy prawidłowo się odżywiać!
8 listopada uczniowie klas 1 – 3 samodzielnie wykonały zdrowe drugie śniadanie.

Uczniowie klasy 3a przygotowali piękne makiety lasu.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat... rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Bajkowe postaci sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
Oto, jak w naszej szkole obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień.

"Opowieści z Narnii- lew, Czarowica i stara szafa" w 4a i 4ż

W dniu 25 października klasy 4 a i 4 ż omawiając na języku polskim tym razem "Opowieści z Narnii- lew, Czarowica i stara szafa" przeniesli się do magicznego świata Narnii. Uczniowie wykonywali w lekturownikach magiczne szafy. Niespodziewanie podczas jednej z lekcji odwiedzili nas Biała Czarownica, Łucja i Pan Tumnus.

Zapraszamy na krótką fotorelację.

sadzimy drzewa

12 października klasa 3c wzięła udział w akcji sadzenia drzew wokòł szkoły. Celem tego działania jest szerzenie świadomości ekologicznej młodych Polakòw, jak również aktywne zaangażowanie ich w ochronę przyrody jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego.

 

"Akademia Pana Kleksa" w 4a i 4ż

Czy szkoła musi być nudna? Nie! W dniu 5 października 2021 roku klasa 4 a i 4 ż na lekcji języka polskiego przeniosła się do zaczarowanego świata Akademii Pana Kleksa.

„Niewidomy – nie widzę problemu”

W naszej Szkole odbyły się warsztaty pt.: „Niewidomy – nie widzę problemu” dla uczniów klas 1-4. Prowadził je pan Sebastian Grzywacz, przewodnik Niewidzialnej Wystawy, założyciel Fundacji Ponad Słowami, który stracił wzrok jako młody człowiek. Uczniowie dowiedzieli się, jak do tego doszło i jak poradził sobie z konsekwencjami tego tragicznego wydarzenia. Pan Sebastian stwierdził, że najbardziej przeraża nas to, co jest nieznane, a następnie udowodnił, że prowadzenie ciekawego, aktywnego życia jest możliwe nawet przy tak poważniej niepełnosprawności. Opowiedział o trudnych chwilach w jego życiu i sposobach radzenia sobie. Powiedział też jak ważna jest rozmowa i drugim człowiekiem. Nakreślił problem agresji i sposobów radzenia sobie z nią. Mówił o znaczeniu siły umysłu, a nie siły fizycznej. Zaprezentował wynalazki techniczne, umożliwiające mu sprawne korzystanie z Internetu i „czytanie” książek. Zaintrygowani uczniowie wysłuchali internetowych komunikatów wypowiadanych w czterokrotnie szybszym tempie niż jest zwykle stosowane. Zaprezentował też metody uczenia się, poznawania świata osób niewidomych. Prezentacja zamieniła się w interesującą opowieść o potędze ludzkiego mózgu, który, pozbawiony możliwości używania jednego zmysłu, rozwija inny.
Cenną lekcją była też prezentacja częstych, jednak niewłaściwych zachowań osób, które usiłują pomóc niewidomym, np. przy przejściu przez jezdnię, a także wyjaśnienie, dlaczego te próby pomocy mogą być nieskuteczne, i jednocześnie przedstawienie dobrych praktyk. Nie zastanawiamy się nad tym, że sam sposób ujęcia pod rękę może być odebrany przez osobę niewidomą jako atak. Warto nie tylko chcieć pomóc, ale także pomagać umiejętnie.
Pan Sebastian swoją osobą przekazał nam cenne prawdy życiowe, udowadniając, że niepełnosprawność nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego, co mogą robić ludzie zdrowi, ale zaznaczył, że należy realnie oceniać własne ograniczenia.
Warto zaznaczyć, że  największą atrakcją był pies przewodnik, wyjątkowo inteligentny Roll - nieoceniony towarzysz, którego uczniowie przywitali z dużym entuzjazmem. Roll uważnie i dzielnie pomaga swojemu właścicielowi w bezpiecznym poruszaniu się. Uczniowie zdobyli również cenną wiedzę odnośnie właściwego traktowania zwierząt i postępowania z nimi.
Umiejętność nawiązania kontaktu ze słuchającymi i osobowość prowadzącego warsztaty sprawiła, że uczniowie słuchali opowieści z zainteresowaniem. Była to prawdziwa lekcja zrozumienia, wrażliwości, empatii i uważności.

DZIĘKUJEMY

 

"Szkoła pamięta"

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji "Szkoła pamięta", której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności i polskich tradycjach. W ramach zajęć bibliotecznych i na lekcjach uczniowie przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Warsztaty z robotyki w 1a

Uczniowie klasy 1a z radością i dużym zaangażowaniem uczestniczyli w ciekawych warsztatach, na których samodzielnie wykonali i zaprogramowali małe roboty z klocków LEGO.

Z wizytą na poczcie

Uczniowie klasy 2c w dniu 19.10.2021r. wybrali się wraz z wychowawczynią na pocztę. Celem tej wycieczki było zapoznanie z instytucją poczty i pracą listonosza. Uczniowie poznali zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza jak również zapoznali się z droga listu, paczki i innych przesyłek.

Nasze sukcesy!

Serdecznie gratulujemy uczennicy kl. 3b, Weronice Ważnej, wyróżnienia w konkursie adresowanym do uczniów klas 1-3 z terenu województwa śląskiego pt. "Kumate zwierzę, czyli płazy w moim parku".
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy przestrzennej, przedstawiającej gatunek płaza, występującego na terenie jednego z parków krajobrazowych województwa śląskiego.
Konkurs organizowany był w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego pn. "#zaPARKujMY! w województwie śląskim".
 Życzymy Weronice dalszych sukcesów!

18 października w naszej szkole zorganizowano projekcję filmu "Nie zabierajcie mamy". Film oglądali uczniowie starszych klas - 7a, 7ż, 8ż.

"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981. Pamiętamy!"

W ramach projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981. Pamiętamy!" w dniach od 15 do 18 października 2021 roku na terenie naszej szkoły była prezentowana wystawa przygotowana przez IPN dotycząca wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wystawę zwiedzili uczniowie klas: 1a,1b, 1c, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b, 3ż, 4a, 4ż, 5a, 5b, 7a, 7ż, 8ż.

"Mój nauczyciel"

Jak co roku młodsi uczniowie klas 2, 3 i 4  brali udział w konkursie "Mój Nauczyciel". Zainteresowanie konkursem było wielkie.  Dzieci żywo interesują się tym zawodem i chętnie wykonują piękne prace konkursowe. Celem konkursu było kształtowanie postawy szacunku dla pracy nauczyciela oraz rozwijanie twórczych umiejętności dzieci.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. 

Wizyta klasy 5b w Muzeum w Raciborzu i udział w lekcji muzealnej dotyczącej wierzeń starożytnych Egipcjan.

 

Wycieczka do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

W środę 6 października 2021 uczniowie z klas drugich wyruszyli na wycieczkę do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Celem wyjazdu było poznanie flory i fauny występującej w lesie; poszerzenie słownictwa poprzez poznanie różnorodnych gatunków roślin, drzew i krzewów; pogłębianie świadomości ekologicznej wobec środowiska naturalnego oraz wyrabianie pozytywnych nawyków spędzania czasu wolnego.
Pobyt w Raciborzu uczniowie rozpoczęli od spaceru z przewodnikiem po Arboretum, który dał wszystkim uczestnikom możliwość poznania ciekawych gatunków drzew, krzewów. Uczniowie mieli też okazję doświadczyć śpiewu ptaków. Brali udział w warsztatach przyrodniczych połączonych z tworzeniem obrazów z darów jesieni. Najbardziej zaś wszystkich zachwyciły zwierzęta w mini zoo, które uczniowie mogli podziwiać z bliska oraz labirynt rodem z baśni przypominający kwiat.

kącik patriotyczno-historyczny

W ramach projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981. Pamiętamy!" w naszej szkole został utworzony kącik patriotyczno-historyczny.

AKCJA #SADZIMY

1 października klasa 1b i 3b wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „sadziMy” pod patronatem Prezydenta RP.
We wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny mógł otrzymać sadzonkę. Do rozdania był milion młodych drzewek. To już trzecia edycja naszej wspólnej akcji.
– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

 

Światowy Dzień Uśmiechu

Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.

A oto nasi uśmiechnięci uczniowie i nauczyciele:

 

 

Dzień Chłopaka

30 września chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki, oprócz tradycyjnych życzeń, wręczyły kolegom prezenty. Dla osłodzenia święta zarówno chłopcy jak  i dziewczynki zostali obdarowani słodyczami ufundowanymi przez rodziców.  A jacy są nasi chłopcy? Wiadomo, że czasem z nich niezłe urwisy. Lubią samochody, piłkę nożną i superbohaterów…  Marzą, żeby zostać policjantami, strażakami, żołnierzami czy mechanikami! Czasem się wygłupiają i zaczepiają dziewczyny, ale mimo to ich lubimy! Obchody DNIA CHŁOPAKA minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.

 

 

"Wrzesień z orientacją sportową"

"Bielsko-Biała Nocą", to zawody na których uczniowie naszej szkoły rywalizują każdego roku. Tym razem jednak swoje debiuty zaliczyli nowicjusze z klas trzecich i czwartych. Wszyscy doskonale się bawili i odnaleźli wszystkie punkty w terenie pomimo zapadającego zmroku.
Siódemka najmłodszych orientalistów wróciła do domu z dyplomami, medalami i mnóstwem pozytywnych wrażeń.
"Rybino", to z kolei zawody, które corocznie organizuje nasz Uczniowski klub Sportowy Reflex. Zawody te są równocześnie Mistrzostwami Śląska.
W tegorocznej edycji tytuł Mistrza Śląska zdobyła Lena Janiak oraz Konik Robert.
Wszystkim starszym zawodnikom gratulujemy sukcesów sportowych a najmłodszych zapraszamy na zajęcia z orientacji.

 

 

 

Powitanie jesieni

W minionym tygodniu uczniowie klasy 2c pięknie powitały jedną z pór roku jaką jest jesień. Podczas zajęć udekorowali salę lekcyjną, wykonali pracę plastyczną pt. "Jesienny pejzaż". Ponadto brali udział w licznych zabawach ruchowych. Wybrali się również na krótki spacer w poszukiwaniu darów jesieni.

Międzynarodowy Dzień Orderu Uśmiechu

We wtorek 21.09.21 uczniowie klasy 2c świętowali Międzynarodowy Dzień Orderu Uśmiechu.

"Z darami natury świat nie jest ponury"

"Kasztanowy zawrót głowy" uczniów klasy 2c w ramach projektu edukacyjnego pt. "Z darami natury świat nie jest ponury"
#zdaraminaturyswiatniejestponury

Sprzątanie świata 2021

W weekend 17-19 września miał miejsce wielki finał akcji „Sprzątanie świata – Polska”. W tym roku akcji przyświecało hasło “Myślę, więc nie śmiecę”. Również Nasi Uczniowie przyłączyli się do dbania o Planetę poprzez:
- sprzątanie zaśmieconych okolic miasta, parków oraz lasów
- tworzenie przepisów kulinarnych z resztek jedzenia oraz przedmiotów wykonanych z odpadów
- malowanie plakatów pt. „ Myślę, więc nie śmiecę”

 

dzień w piżamie

Piątek był dniem szczegól­nie miłym, nie tylko z racji coraz bliższego week­endu, ale także, a może nawet przede wszys­tkim dlat­ego, że Samorząd Uczniowski ogłosił go „Dniem piżamy”. Każdy, kto miał ochotę, mógł w tym dniu parad­ować po szkole w cieplutkiej i mięci­utkiej piżamie, z szlafroczkiem zarzu­conym na plecy i w swoich domowych kap­ci­ach na stopach. Tego dnia czuliśmy się w szkole ... jak w domu :-)

 

 

 

dzień kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy. My również obchodziliśmy ten dzień w naszej szkole.
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach, podczas których odbywały się rozmowy na temat talentów i wiary w swoje możliwości. Czytaliśmy książkę kanadyjskiego pisarza Petera H. Reynoldsa o historii Vashti. Dzieci odkrywały w sobie talenty: śpiewały, rysowały, malowały, wyklejały i bawiły się. Inspirowały się niezwykłą historią małej dziewczynki, która dzięki kropce uwierzyła w siebie i swoje możliwości.
Każdy ma jakiś talent i trzeba w siebie uwierzyć, aby go dostrzec.

rok szkolny 2020/2021

Wycieczka do Rud

Dnia 17 czerwca klasa 6ż po trudach nauczania zdalnego pojechała na wycieczkę do Rud. Wspólnie integrując się, uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w ośrodku Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Poprzez gry i zabawy na świeżym powietrzu wspólnie odkrywali piękno przyrody.

 

zbiórka plastikowych nakrętek

AKCJA GÓRA GROSZA W NASZEJ SZKOLE

To niezwykła akcja w niezwykłych czasach, bo ten rok szkolny to duże wyzwanie dla nas wszystkich.
Doświadczenia nauki zdalnej pokazał, jak ważny jest każdy gest życzliwości i dobroci, uświadomiły, co znaczy wzajemna pomoc. Przekazane przez Was monety to realna pomoc dla bardzo wielu dzieci. Dla niektórych to wsparcie materialne, dla tych z zaległościami        w nauce – korepetycje. Dla innych – możliwość rozwijania talentu lub też dofinansowanie  na progu samodzielności. Dla całych rodzin możliwość otrzymania wsparcia w Ośrodkach Specjalistycznych „Port”.


Dzięki Wam  działalność Towarzystwa Nasz dom jest możliwa!

Zebraliśmy 761,50 złotych!

Bardzo serdecznie dziękujemy Wam za zaangażowanie w akcję.

 

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Emocja" w klasie 3 a

Zrealizowaliśmy ostatni  moduł  pt. "Odwaga". To była bardzo ciekawa i pouczająca lekcja o odwadze. Dzięki pracy nad tym modułem potrafimy nazwać przeżywane emocje i uczucia. Poznaliśmy sposoby radzenia sobie z lękiem i ze stresem. Dowiedzieliśmy się, że nie musimy mieć superpeleryny i maski, by być odważnym. Możemy mieć swoje lęki, a pokonując je jesteśmy prawdziwymi superbohaterami.

Cały projekt EMOCJA nauczył nas bardzo wiele.... Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział.

 

 

Dzień Dziecka w klasie 1c świętowaliśmy bardzo aktywnie. Pogoda dopisała, więc urządziliśmy sobie piknik z licznymi atrakcjami.

LEKCJA PRZYRODY W II Ż

W ramach lekcji przyrodniczej i Światowego Dnia Pszczół, uczniowie kl. II ż, posadzili na szkolnym ogródku warzywa i wykonali poidełko dla pszczół.
Dzieciom towarzyszyła radość z długo oczekiwanego słoneczka i ciekawość przyrodnicza.

Klasa III a ukończyła IV moduł Międzynarodowego Programu edukacyjnego "Emocja".

Zajęliśmy się rozważaniami na temat empatii. Dowiedzieliśmy się gdzie mieszka, jak się objawia i że można się jej nauczyć. Dowiedzieliśmy się również, że nasze ręce nie służą do trzymania w kieszeniach - lepiej używać ich do pomagania! Trochę z przykrością myślimy o tym, że został nam do realizacji już tylko jeden moduł, ostatni...

KLASA III B uczestniczyła w programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

To ogólnopolski program edukacyjnych poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.
Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat.
Podczas zajęć dzieci wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których:
- nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne i jego zasoby ( powietrze, wodę oraz energię),
- nauczyły się troszczyć o rośliny i zwierzęta,
- poznały korzyści płynące z ruchu,
- dowiedziały się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa,
- poznały podstawowe zasady ekologii,
- przypomniały sobie jak segregować śmieci i co nowego można z nich stworzyć,
- dowiedziały się w jaki sposób można oszczędzać pieniądze.
Podczas zajęć wszyscy świetnie się bawili. Zaproponowane gry i zabawy internetowe jeszcze bardziej zachęcały do zabawy. Polecam je wszystkim chętnym! Znajdziecie je na stronie: https://przyjacielenatury.pl/

dzień kolorowej skarpetki

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Tego dnia, zachęca się do założenia kolorowych skarpetek „nie do pary”, jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem, które ma na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
Ponieważ 21 marca przypada w niedzielę, do obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki przyłączyliśmy się dwa dni wcześniej, w piątek. Uczniowie i nauczyciele klas I - III rozmawiali na temat tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Założyli również skarpetki "nie do pary". Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

recykling w I a

W ubiegłym tygodniu 1a w ramach zajęć technicznych wykazała się niesamowitą kreatywnością wykorzystując materiały tzw. "śmieci" Dzieci stworzyły niesamowite budowle, każdy uczeń miał swoja wizję, swój pomysł, który realizował z dokładnością i starannością. Zapraszamy do galerii na przegląd sztuki recyklingowej.

Coś z niczego...

W minionym tygodniu klasa 1c spisała się na piątkę podczas zajęć dotyczących segregacji śmieci. Ponadto uczniowie przekonali się jak wiele fantastycznych rzeczy można stworzyć z niczego.
Zobaczcie sami... 

dzień matematyki

12 marca Pani Ola z dziećmi z klasy 2a, które przebywały na świetlicy w nietypowy sposób uczciła Dzień Matematyki. Dzieci udały się na halę i wykonywały różne zadania matematyczno - sportowe takie jak:
- Skok z miejsca oraz mierzenie odległości za pomocą metra krawieckiego.
- Rzut woreczkiem do celu. Każdy kolor miał przypisany inną ilość punktów.
  Zadaniem dzieci było przeliczanie punktów, które trafiły do celu po zakończonej turze.
- Krzyżówka sportowo - matematyczna.
To był wspaniały czas, w którym dzieci uczyły się i bawiły równocześnie!

 

Klasa III b w krainie wyobraźni

Dzieci uczestnicząc w zajęciach wyciszają swoje negatywne emocje i aktywnie angażują się w swoje dzieło. Są to zajęcia jedyne w swoim rodzaju, na których każda wypowiedź jest prawidłowa. Zabawowa forma pracy zachęca do podejmowania wyzwań, daje dużo radości i satysfakcji. Jeszcze bardziej pobudzają swoją wyobraźnię i wrażliwość co powoduje, że postawa dziecka staje się postawą małego artysty. Czy rezultaty ich pracy nie są fantastyczne?!

dzień kobiet w I c

Dziękujemy naszym chłopakom za życzenia i upominki.

Podróżujemy palcem po mapie

Podróżowanie to: odkrywanie, zwiedzanie, komunikacja, wrażenia, zawieranie nowych znajomości, niezapomniane uczucia... Podróżowanie to  nauka!  Właśnie dlatego  życie bez niego byłoby nudne!
Sytuacja pandemiczna nie pozwala uczniom klasy III B na wspólne zwiedzanie malowniczych zakątków naszej Polski. Udało im się jednak wirtualnie przenieść się do Afryki i na Antarktydę. Oto efekty tej  podróży.

 

 
 

Wirusoochrona

W dniu 19.02.2021 w naszej szkole zakończyła się interwencja „WIRUSOOCHRONA”.
W akcji brały udział klasy 1a, 1c oraz 2a.
Każda z klas miała do wykonania 4 tematy:
- Podstawowa higiena rąk.
- Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne 
  podczas epidemii koronawirusa.
- Podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność
  fizyczna.
- Zasady higieniczne (w każdej klasie dodatkowy temat).

Wszystkie klasy były bardzo zaangażowane i chętne do pracy przy tematach. Teraz wiedzą dokładnie jakie są podstawowe zasady higieny. Znają piosenki, wierszyki oraz potrafią rozwiązywać zagadki i krzyżówki związane z zasadami w dzisiejszych czasach.

Zapraszamy na fotorelację.
M.Kubica, M.Joneczek, S. Deminger

 

 

podsumowanie akcji  "psie serce"

"Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia,
nie widzę w nich zwierzęcia.
Widzę istotę żywą.
Widzę przyjaciela.
Czuję duszę "

                                     A.D Williams

Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się do ponownej zbiórki karmy dla Schroniska w Rybniku.
Dziękujemy również nauczycielom za pomoc i wsparcie w akcji "PSIE SERCE".
Udało nam się uzbierać w pierwszej akcji (listopad) i w drugiej akcji (luty) ponad 80 kg mokrej i suchej karmy oraz 13 kocyków.
Cieszymy się,że los bezdomnych porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. 

POMAGANIE ZWIERZĘTOM  ♥️BEZCENNE♥️

 

Samorząd Szkolny

DZIEŃ W DRESIE

Co wpływa na nasze zdrowie? Klasy I - III doskonale o tym wiedzą. 18 lutego obchodziliśmy "Dzień w dresie", bo dres  jest najlepszym i najwygodniejszym strojem do ćwiczeń.  Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywiania oraz przestrzeganie zasad higieny są dla naszych uczniów podstawą zdrowego stylu życia. 

warsztaty kulinarne "Jemy zdrowo i kolorowo" w klasie III a

Uczniowie klasy 3a poznali zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, jakie znaczenia dla utrzymania zdrowia ma odpowiednia dieta, ograniczanie spożywania niezdrowych posiłków o niskich wartościach odżywczych oraz zachowanie umiaru w spożywaniu produktów słodzonych. Poznali konsekwencje zjadania ich w nadmiarze.
Przygotowali pyszne, zdrowe przekąski i desery. Z przepisów przyniesionych przez uczniów powstała książka kucharska "Zdrowa kuchnia klasy III a".

baliki klas 1 - 3

międzynarodowy projekt edukacyjny "Emocja" w klasie 3 a

aktywność ruchowa zimą 2 a i 2 c

dzień babci i dziadka w klasie 2 a

w świątecznym nastroju

Mikołaj w 3 b

Klasa 3 b jak co roku zaprosiła  do siebie  Mikołaja. Tegoroczne spotkanie było inne niż zawsze. Wszyscy spotkaliśmy się online. Pomimo tego wiele się dowiedzieliśmy. Wysłuchaliśmy historii jak Mikołaj poznał elfy i jak powstała fabryka zabawek. Zobaczyliśmy jak wygląda elfia poczta i gdzie odpoczywa Mikołaj. Wspólnie z Elfikiem poćwiczyliśmy. Wesoło było, bo używał on do ćwiczeń butelek z mlekiem i prezentów. Dostaliśmy także przepis na ulubione ciasteczka Mikołaja i jego drużyny. Oczywiście otrzymaliśmy upominek. Za wszystko dziękujemy!

edukacja przyrodnicza w 3 a

KLASA 3 B Z WIZYTĄ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE W RYBNIKU

Klasa 3 b - zabawa kluczem do wiedzy

Europe Code Week

Od 12 do 23 października uczniowie świetlicy oraz klas czwartych brali udział we wspólnej zabawie w kodowanie z zastosowaniem dyktanda graficznego.

 

DZIEŃ CHŁOPCA W 2 B

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

DZIEŃ KROPKI W 3 A

ROK SZKOLNY 2019/2020

Spotkanie integracyjne klasy 5ż z wychowawcą.

Dogoterapia w klasach drugich

bal karnawałowy klas I-III

2 a na lekcji w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej 

Z życia klasy 1 a

przygotowania i święta klasy 2 b

Jasełka

Klasy drugie na zajęciach w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach- Osinach

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE 2 A

ZABAWA ANRZEJKOWA 2 A

 

Mikołaj w klasie 2 B

Z życia klasy 2 A

Z życia klasy 2 B

klasy 2 w straży miejskiej

 

 

Rok Szkolny 2018/2019

pluszakowe pogotowie

Pierwszaki z Zespołu Szkół Sportowych i pluszowi pacjenci

Czterdziestu pięciu pierwszoklasistów z ZSS w Rybniku wzięło udział w projekcie Pluszakowe Pogotowie II.Mali ratownicy dzielnie poradzili sobie z każdym zadaniem. Zebranie 4 naklejek potwierdzających ich umiejętności nie stanowiło najmniejszego problemu. Pomimo małego stresu dzieci doskonale wiedziały, jak należy wezwać pomoc. Podczas zajęć nauczyły się również jak postępować z osobą poszkodowaną. Na fantomach z systemem QCPR mogły przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Zapoznały się z działaniem AED, wyposażaniem torby ratowniczej oraz perfekcyjnie opatrzyły pluszowych pacjentów. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
Zajęcia Pluszakowe Pogotowie II zostały zorganizowane przez Fundację Kumak i współfinansowane są przez Miasto Rybnik.

konkurs czytelniczy dla klas I-II

Praca Wre !!!! Projekt na edukację regionalną chłopców z 4A

dzień matki i dzień dziecka w klasie 1a

1 B w Puls Med

1B w Auchan

1B w castoramie

Konkurs "Mam Talent"

Międzyszkolne zawody sportowe "Pierwszak też potrafi"

Balik klas 1

szkolny konkurs poezji, prozy i piosenki obcojęzycznej

dzień babci i dziadka w klasie 1B

1 A wyjście do Auchan

Dzień babci i dziadka w klasie 1a

Balik klasy 4 A

Wigilijka klas pierwszych

Świąteczny turniej sportowy klas 1

Ozdabianie pierniczków 1a

Mikołaj

Dzień Górnika

Nauka I pomocy

ANDRZEJKI

Śniadanie daje moc

Warsztaty fundacji Kumak

Dzieciaki i zwierzaki

Pod takim hasłem odbyły się 25 października warsztaty rękodzieła w Zespole Szkół Sportowych nr 10 w Rybniku.

Z okazji Dnia Kundelka uczniowie pierwszych klas ZSS nr 10 w Rybniku pod okiem członków Fundacji Kumak tworzyli szarpaki dla psów oraz wędki dla kotów.  –  Dzisiejsze zajęcia mają pokazać dzieciom, że nie trzeba wydawać dużych pieniążków, żeby mieć fajną zabawkę dla swojego psa lub kota. Musimy mieć tylko kawałek niepotrzebnego materiału lub nakładkę na mopa i już mamy rewelacyjny szarpak dla psa, z kolei mała łatka z filcu lub trochę tiulu, patyczek i kawałek sznurka to super wędka dla kota – podkreślała Hanna Niedźwiedź z Fundacji Kumak. Dzieci sprawnie tworzyły cuda dla swoich pupili. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał dyplom „Zwierzoluba” oraz słodki upominek.

Zadanie pod nazwą „Dzieciaki i zwierzaki” jest współfinansowane przez Miasto Rybnik.

 

 

święto dyni

dzień języków obcych

zawody piłki nożnej z okazji dnia chłopca

wyjście do Auchan

Klasy 1 w Bricks 4 Kidz

Klasy 1 w Straży Pożarnej

klasy 1 - dzień dziecka na sportowo

warsztaty wiosenno-wielkanocne z rodzicami klas 1

fitness Kids z Renatą Stęchły z okazji dnia kobiet - klasy 1

bal karnwawałowy klas 1

pierwsza pomoc - warsztaty

brick4kidz - warsztaty z klockami lego

Dzień babci i dziadka w klasach 1