Rok szkolny 2024/2025
Świąteczna Misja 2024 z paraolimpijką Katarzyną Kozikowską
11 grudnia klasy 1-3 brały udział w sportowym wydarzeniu Integracyjny WF - Świąteczna Misja 2024 z paraolimpijką Katarzyną Kozikowską.
#IWF2024 #BeActive #IWFPoland #IWFPoland2024 #IntergacyjnyWF
Odblaskowa szkoła - wyniki konkursu plastycznego
Nasza szkoła uczestniczy w projekcje ,,Odblaskowa szkoła". Jednym z jego założeń było zorganizowanie konkursu plastycznego dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oto wyniku konkursu:
I miejsce Hanna Zientek 5a
II miejsce Jakub Ignaszewski 1a
III miejsce Oliwia Huckman 4s i Mateusz Miecznikowski 6b
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy pomysłowości!
Akcja - SERCE ZA ODWAGĘ
Fundacja Pamięci Narodów już po raz kolejny jest inicjatorem akcji ,,Serce za odwagę". Celem jest przygotowanie kartek świątecznych dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób chcemy złożyć im podziękowanie za wielką odwagę, jaką się odznaczyli. Kartki dotrą do weteranów Podziemia Niepodległościowego w Polsce i za granicą.
Nasza szkoła również przyłączyła się do tej inicjatywy. Nasi uczniowie na lekcjach plastyki zrobili około 150 kartek, które zostały przesłane do organizatora akcji.Mamy nadzieję, że poruszą nie jedno serce.
Śniadanie daje moc
8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W ramach tego dnia uczniowie klas 1-3 przygotowywali zdrowe śniadanie. Celem tych zajęć było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Ponadto zwrócenie uwagę na to, iż śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do pracy i nauki, lepiej koncentrujemy się podczas lekcji i mamy siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
#Szkoła Pamięta
W ramach akcji ,,Szkoła Pamięta" organizowanej przez Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie naszej szkoły wybrali się pod opieką nauczycieli na cmentarz w Rybniku. Akcję obchodzimy jak co roku przed Dniem Wszystkich Świętych. Głównym celem naszego wyjścia było upamiętnienie ważnych dla historii osób, a także kształtowanie u uczniów postaw obywatelskich i patriotycznych. Spacer alejkami cmentarza był dla uczniów bardzo dużym przeżyciem, wprowadził ich
w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma.Uczniowie na znak pamięci o tych, którzy odeszli, zapalili światełko. Dla wszystkich wyjścia na miejsca pamięci są niezwykle ważną lekcją wychowania patriotycznego. Uczniowie poznali również tradycje oraz zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Wspólnie dbaliśmy o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny dla klas starszych oraz rebusy,,Książki naszych nauczycieli" dla klas młodszych. Dziękujemy wszystkim za liczny udział. Poniżej prezentujemy nagrodzone prace.Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Mały Mistrz
Nasza szkoła bierze udział w programie Mały Mistrz - dzisiaj na zajęciach klasa 3a miała okazję poznać i poćwiczyć
z panią Moniką Brzostek - która jest 7-krotną Mistrzynią Polski w siatkówce plażowej, brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janerio, również zdobyła 3. miejsce na Mistrzostwach Świata.Dziękujemy za odwiedziny i mile spędzony czas na zajęciach sportowych.
,,Tajemnice ziół - O CZYM SZUMIĄ ZIOŁA"
22 października uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej na warsztaty zielarskie pt.: ,,Tajemnice ziół - O CZYM SZUMIĄ ZIOŁA" o tematyce przyrodniczej wykorzystujące dobrodziejstwa ogrodu, który znajduje się w Skansenie.Podczas wycieczki panowała miła i przyjemna atmosfera, humory dopisywały
i było bardzo wesoło.W trakcie wycieczki uczniowie: podczas zajęć za pomocą zmysłu węchu rozpoznawali różne zioła, przyprawy wykorzystywane w domowej kuchni;
własnoręcznie wykonywali mydełko z dodatkiem suszonych kwiatów;podczas spaceru uczniowie poznali tajniki ogrodu oraz poznali historię Skansenu, mieli również okazję karmić owce, jednocześnie podziwiając piękną, zjawiskową porę roku jaką jest jesień.
To był wspólnie, aktywnie spędzony czas w miłej i przyjaznej atmosferze, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dbamy o bezpieczeństwo seniorów
W szkole zostały przeprowadzone dwie akcje promujące bezpieczeństwo pieszych skierowane do Seniorów.
Wstępną fazę obu akcji stanowiło przygotowanie przez uczniów klasy 4a przebywających w bibliotece 2 października odblaskowych bransoletek, breloczków do kluczy i wisiorków. Do wykonania ozdób wykorzystano koraliki odblaskowe
i w jaskrawych kolorach, powstało 46 prac.Pierwsza akcja skierowana do seniorów polegała na tym, że
od 15 do 31 października uczniowie klas młodszych przebywający w świetlicy, po których przychodzili do szkoły dziadkowie, zabierali ze sobą przygotowane wcześniej odblaski. Dzieci wręczające ozdoby informowały Seniorów o celu akcji – poprawie bezpieczeństwa przez to, że używa się odblasków.Druga akcja miała miejsce 24 października, tego dnia klasa 2c z panią Sylwią Deminger wybrała się na wycieczkę do rybnickiej poczty. W czasie spaceru i w budynku poczty uczniowie rozdawali Seniorom odblaski oraz i przypominali o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze.
O bezpieczeństwie
W klasie 2C odbyła się lekcja koleżeńska na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły. To była świetna okazja, aby wspólnie omówić i przećwiczyć na rekwizytach szkolnych ważne zasady, które pomagają uczniom poruszać się po drodze, tym samym utrwalili sobie zdobytą wiedzę. Podkreślano jak ważne jest uważne przechodzenie na drugą stronę ulicy- na pasach i najlepiej tam, gdzie są światła.
„ W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka. Rzeczą istotną jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój”
14 października 2024 odbyło się uroczyste otwarcie boisk wielofunkcyjnych. Był to dla wszystkich wyjątkowy dzień. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie przygotowywali się do tego dnia bardzo solinie, by móc zaproszonym gościom przybliżyć 10 dyscyplin sportowych m.in. koszykówkę, badminton, gimnastykę artystyczną, hokey na trawie, judo, szermierkę. Przede wszystkim skupiono się na sportach promowanych w szkole, czyli siatkówce i żeglarstwie, ale nie zabrakło również piłki nożnej oraz zagrzewających do boju - szkolnych cheerleaderek. Nie zabrakło przemówień oraz wielu podziękowań. Podczas uroczystości przytoczono motto Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego: „ W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka. Rzeczą istotną jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój”, które mamy nadzieję będzie nam przyświecać. Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, a wśród nich Wiceprezydent Arkadiusz Marcol, Radni - Radosław Knesz oraz Marek Florczyk, Przewodniczący Rady Osiedla Nowiny - Radosław Lewandowski, Dyrektorzy szkół i przedszkoli, Proboszcz ks. Jan Sopot, były dyrektor szkoły - Marek Stojko. Najważniejszym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi na bramce przez Wiceprezydenta - Arkadiusza Marcola oraz Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego - Karolinę Knesz. Później mogliśmy podziwiać szybujące po niebie balony w kolorach kół olimpijskich. Kolejnym ważnym momentem było poświęcenie przez proboszcza Parafii Św. Jadwigi - Ks. Jana Sopota zmodernizowanego boiska. Cieszymy się z otwarcia tego obiektu. Mamy nadzieję, że nasze nowe boisko stanie się miejscem wielu niezapomnianych sportowych emocji, sukcesów i wspaniałej zabawy!
Festyn rodzinny
Dzień Edukacji Narodowej czyli 14 października 2024 w naszej szkole był bardzo ekscytujący. Oprócz uroczystości związanych z tymże dniem, otwarciem zmodernizowanych boisk odbył się Piknik Rodzinny. Pogoda zdecydowanie nam dopisała. Na terenie boisk i otoczenia zapanowała radosna i miła atmosfera zabawy. Na wszystkich przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji. Niecodzienną atrakcją były zamki dmuchane, malowanie twarzy, kamieni i toreb, tatuaże brokatowe, plecenie kolorowych warkoczyków. Prowadzone były także zabawy ruchowe i taneczne. Dzieci świetnie bawiły się z Klaunem Dyziem. Oblężenie przeżyły wozy służ mundurowych - policji i straży pożarnej. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje przygotowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Dziękujemy za obecność ZPK oraz urozmaicenie naszego pikniku. Ucztą dla podniebienia były domowe wypieki, owocowe, kawa i herbata oraz grochówka i kiełbaska. Nasz piknik nie byłby tak wspaniały, gdyby nie pomoc udzielona przez Rodziców oraz darczyńców. Głównym fundatorem była Rada Osiedla Nowiny za co bardzo DZIĘKUJEMY! Podziękowania kierujemy również dla :Piekarni Pierchała, Piekarni Szweda, Rojek Decor ,Firmy Maxfol, Firmy Foxy Detailing, Sklepu - Geszeftu Gryfnie, Księgarnii Orbita, SklepuMayoral Rybnik, ABK Beauty, Play Loud - korty tenisowe, Galeri Dobra Sztuka, Państwu Zimończyk, MOSiR Rybnik, Rodzinie Wawoczny. Bez Państwa Nasze przedsięwzięcie nie byłoby tak udane!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Pikniku Rodzinnego! Mamy nadzieję, że to nie ostatni nasz wspólny piknik.
Pasowanie na czytelnika
W październiku uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników Szkoły Podstawowej nr 10.
Po uroczystym ślubowaniu każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom a wszyscy czytelnicy -piękne, ręcznie robione zakładki.Uczniowie przynieśli papierowe liście z zapisanymi tytułami swoich ulubionych książek. W ten sposób w naszej bibliotece powstało drzewo czytelnicze, które mamy nadzieję będzie się dalej rozrastać z tak fantastycznymi czytelnikami.
Odblaskowe zawieszki
Na lekcjach techniki uczniowie naszej szkoły poznają zasady ruchu drogowego i czynniki wpływające na bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów. Jednym z czynników zwiększających bezpieczeństwo w pochmurny dzień i po zmroku jest ubiór w jasnych kolorach, a także noszenie odblasków różnego rodzaju. Uczniowie klas piątych na technice przygotowali maskotki - pomponiki wykonane z włóczki w jaskrawych kolorach, które zawieszone przy plecakach pełnią funkcję odblasków. Uczniowie klas czwartych przygotowali swoje odblaski na kółku technicznym. Ich prace zostały wykonane inaczej, wykorzystano odblaskowe, płaskie kształty dinozaurów, planet, chmur i gwiazd, które przymocowano do zapięć.
,,Odblaskowa szkoła"
Nasza szkoła uczestniczy w projekcje ,,Odblaskowa szkoła", jednym z jego założeń było zorganizowanie konkursu plastycznego dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym
i konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W "Konkursie Wiedzy o Ruchu Drogowym" uczestniczyło
29 uczniów z klas 4-5. W konkursie plastycznym "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym", który odbywał się we wrześniu
i październiku wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z klas 1-7. Nagrodzone prace prezentujemy na zdjęciach.
Europejski Dzień Języków
26 września w naszej szkole kolejny raz odbył się Europejski Dzień Języków.
W tym dniu uczniowie naszej szkoły:
- rysowali flagi krajów Europy,
- próbowali przywitać się w różnych językach europejskich,
- rozwiązywali quiz językowy i sprawdzali swoją wiedzę o językach obcych.
,,Przytul się do drzewa"
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w kolejnej edycji ogólnopolskiej kampanii ,,Przytul się do drzewa", która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które świadomie lub nieświadomie mogą doprowadzić do pożaru lasu.
#strazicylasow
Bezpieczni po zmroku
Na lekcjach wychowawczych, techniki nauczyciele przypominali uczniom o konieczności przestrzegania zasad ruchu drogowego, stosowania się do znaków drogowych i noszenia odpowiedniego ubioru po zmroku. Uczniowie klas piątych przygotowali na lekcjach plakaty, na których przedstawiali osoby w jaskrawych ubraniach z elementami odblaskowymi, dzięki którym jesteśmy widoczni na drodze po zmroku i w związku z tym bezpieczni!
,,Odblaskowa szkoła"
Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w programie ,,Odblaskowa szkoła". Na lekcjach wychowawczych, technice i w bibliotece młodzież poznaje zasady ruchu drogowego i sposoby zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Wiadomo,
że jedną z metod poprawiającą widoczność pieszego po zmroku jest noszenie odblasków. Uczennice klasy 4a w czasie zajęć bibliotecznych brały udział w akcji "Jestem piękna i widoczna". Dziewczynki wykonały własnoręcznie biżuterię - naszyjniki i bransoletki z odblaskowych koralików. Wykonanie tego typu ozdób zapewniło dobrą zabawę, a jej noszenie może zwiększyć bezpieczeństwo.
Konkurs
Nasza szkoła bierze w tym roku udział w konkursie „Odblaskowa szkoła”. Celem konkursu jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów w ruchu drogowym, czemu ma służyć między innymi używanie odblasków po zmroku
i poznanie zasad ruchu drogowego.
Klasy 1-3 na lekcjach poznały znaki drogowe i zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły. W młodszych klasach i na korytarzach szkolnych zostały przygotowane gazetki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zasad udzielania pierwszej pomocy.
Rozpoczęcie roku szkolnego
2 września 2024 r. społeczność naszej szkoły zebrała się w hali szkolnej, by świętować początek kolejnego okresu nauki. Podczas inauguracji roku szkolnego, pani dyrektor Beata Muszala powitała wszystkich uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz gościa specjalnego - wiceprezydenta Arkadiusza Marcola. To był wyjątkowy moment pełen emocji, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Tegoż dnia odbyła się ważna dla naszych najmłodszych kolegów uroczystość, czyli przyjęcie pierwszoklasistów w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. Uczniowie zwróceni
w kierunku sztandaru szkolnego złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie pani dyrektor pasowała każdego pierwszoklasistę, a z rąk wiceprezydenta Arkadiusza Marcola otrzymali swoje pierwsze wyprawki. Niespodziankę przygotowała również Rada Rodziców.Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie
z wychowawcami.
Nowe wyzwania, cele i przygody edukacyjne czekają na wszystkich.
Życzymy wszystkim uczniom sukcesów, inspiracji oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Nauczycielom dziękujemy za ich pasję i zaangażowanie. Razem na pewno osiągniemy wiele ! Powodzenia w nowym roku szkolnym !
Rok szkolny 2023/2024
SZKOLNY KONKURS WIEDZY PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNEJ
Wakacje tuż tuż, a u nas dalej się dzieje. W ostatnich dniach nauki w naszej szkole zorganizowano i przeprowadzono konkurs wiedzy przyrodniczo - ekologicznej. Miał on zachęcić do działania nie tylko uczniów zdolnych, ale przede wszystkim dodać wiary w siebie uczniom słabszym. Uczniowie uczą się bowiem odnajdywać przyjemność w sytuacjach wyzwania i widzą, że efekt ich pracy zależy od nich samych.
Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą oraz świadomością dotyczącą potrzeby ochrony środowiska w którym żyjemy. Mamy nadzieję, że dzięki nim otaczający nas świat będzie coraz piękniejszy!
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”
Z radością informujemy, że znamy już wyniki !
Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Z tego powodu składamy gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu, którzy pokazali swoją ambicję oraz szczególne zaangażowanie w naukę.
Naszą szkołę reprezentowało 37 uczniów z klas I –III.
3 uczniów zajęło I miejsce w kraju zdobywają 400 punktów czyli 100 %
1 uczeń zajął II miejsce w kraju
1 uczeń zajął III miejsce w kraju
15 uczniów uzyskało tytuł LAUREATA !!!
Jesteśmy z nich bardzo dumni!!! Życzymy dalszych sukcesów !!!
,,Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy"
W czerwcu klasy 1 - 3 brały udział w ważnej Kampanii dotyczącej ochrony przed kleszczami. Dzieci dzięki Kampanii organizowanej przez rybnicki sanepid mogły dowiedzieć się jak uchronić się przed insektami oraz jak nie być dla nich atrakcyjnymi. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła dobra i konstruktywna zabawa, dzięki nadasłanym pomocom
i materiałom . Po zakończonej kampanii z pewnością dzieci klas 1 - 3 NIE SĄ ATRAKCYJNE DLA KLESZCZY !!!!!
KLASA III b i III c Z WIZYTĄ W CIESZYNIE
Wtorek, 4 czerwca, za oknem deszcz. Jednak nasi uczniowie nie poddają się i wyruszają na wycieczkę. Przenoszą się
w czasie. Przypominają sobie legendę " O Lechu, Czechu i Rusie", zdobywają zamkowe wzgórze z rotundą pw. św. Mikołaja oraz spacerują " Cieszyńską Wenecją" Zwieńczeniem wyprawy są warsztaty z grafiki i wizyta w magicznym miejscu - Muzeum Drukarstwa. To tutaj przechował się klimat dawnych czasów. Udało się zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich.
Edukacja z Wojskiem
10 czerwca uczniowie klasy 4ż brali udział w programie ,,Edukacja z Wojskiem" - którego celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
spotkanie autorskie
We wtorek 04.06.2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim
z panem Tomaszem Piotrem Nowaczykiem.
Tomasz Piotr Nowaczyk to artysta kabaretowy, założyciel kabaretu Czesuaf i autor książek dla dzieci.
Wydarzenie wypełnione było anegdotami, treściami edukacyjnymi i zabawami integracyjnymi z dziećmi.Udział naszych uczniów w spotkaniu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców SP 10.
Gratulacje!!! Jesteśmy bardzo dumni!!!
4 czerwca odbyły się półfinały wojewódzkie.
Mieliśmy przyjemność spotkać się na boisku z rewelacyjnymi drużynami Rekord Bielsko Biała, Gwiazda Skrzyszów
oraz Pietrowice Wielkie. Mecze na najwyższym poziomie.
Chłopcy spisali się na medal - zdobywamy mocne III miejsce.
Szkolny konkurs ortograficzny
Uczestnicy wraz z ZWYCIĘZCAMI tegorocznego szkolnego KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
Zajęcia uczniów klasy 4ż
Finał Rybnickich Dni Integracji
W ramach współpracy ze Szkołą Życia w Rybniku w minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli
w Finale VII Rybnickich Dni Integracji, gdzie reprezentowali naszą Szkołę poprzez występy artystyczne na scenie.
To było niesamowite doświadczenie integracji i współpracy z podopiecznymi rybnickich stowarzyszeń i placówek,
które opiekują się osobami oraz zajmują się rehabilitacją, edukacją i socjalizacją osób niepełnosprawnych w różnym wieku. Bogaty program oraz liczne przygotowane atrakcje sprawiły, że ten dzień stał się wyjątkowym, pełnym wrażeń
i emocji. Zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.
Tu czytamy
20 maja osiem klas na poziomie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyło w warsztatach czytelniczych organizowanych przez "Tu Czytamy" na podstawie książeczek Wydawnictwa "Zakamarki". Część klas poznawała "Tajemnicę diamentów" bawiąc się w detektywów, stawiając się w roli świadka oraz tworząc portret pamięciowy. Inni natomiast zapoznali się
z opowiadaniem "Piaskowy Wilk", które to pomaga odnaleźć dzieciom odpowiedzi na trudne pytania a dorosłym lepiej zrozumieć swoje pociechy. Lektura ta buduje most między dziećmi i dorosłymi, poprzez proste historie porusza ważne tematy.
Zajęcia te zaciekawiły dzieci, pobudziły ich wyobraźnię oraz zachęciły do czytania ciekawych książek i odkrywania nowych historii bohaterów.
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY
,,Od najmłodszych lat moje życie wypełnione jest zwierzakami. Otaczam się nimi, traktuję jak przyjaciół, rozmawiam
i próbuję je zrozumieć. Myślę że to mi się udało. Ale...jak?
Pięćdziesiąt lat hodowania i głaskania upoważnia mnie do tego, że mogę powiedzieć z całą stanowczością, że wiele przede mną… bracia mniejsi cały czas uczą mnie pokory, szacunku i miłości do każdej istoty żywej w otaczającym nas świecie. Tego też uczę na warsztatach..." Andrzej Pająk
Dzień Strażaka - warsztaty edukacyjne
9 maja 2024 w ramach obchodów Dnia Strażaka uczniowie klasy 1b i 1c udali się na warsztaty edukacyjne do pobliskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Celem tych zajęć było przybliżenie pracy strażaka, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Już samo wejście do budynku wzbudziło
u uczniów duże zaciekawienie oraz wielki podziw. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wozy strażackie oraz sprzęt ratowniczy. Wysłuchali opowieści o codziennych obowiązkach strażaka na służbie, o trudnej, odpowiedzialnej
i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość używania węża strażackiego z wykorzystaniem strumienia wody. To był czas pełen niesamowitych wrażeń i emocji.
Tydzień Bibliotek w SP 10
Z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ,,Sztuka Ilustracji" oraz lekcji bibliotecznej. Zajęcia odbyły się w Filii nr 8 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.
W szkole odbył się także trzydniowy konkurs dla uczniów klas 1-4. Zainteresowani z dużym zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki i rebusy.
Wszystkim dziękujemy za udział!
Konkurs Poezji, Prozy i Piosenki Obcojęzycznej
Konkurs Poezji, Prozy i Piosenki Obcojęzycznej to nasza szkolna tradycja od wielu lat. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie, a zwycięzcom GRATULUJEMY
I miejsce - Dawid Wodecki, kl. 4c
II miejsce - Natalia Nowakowska, kl. 5s
III miejsce - Matilda Tomaszkiewicz, kl. 4c
,,Sztuka ilustracji: kreatywne warsztaty"
9 maja uczennice klasy 7b brały udział w warsztatach literacko-plastycznych pt. "Sztuka ilustracji: kreatywne warsztaty", które zorganizowano w Bibliotece przy SP 34. W czasie spotkania uczennice wykonały własne ilustracje nawiązujące
do przeżyć, książek i wyobrażeń.
Akcja ,,Sprzątamy dla Polski"
Kolejny już raz nasza szkoła włącza się do akcji „Sprzątamy dla Polski”.
Akcja ta ma na celu oczyszczenie otoczenia z odpadów i sprawienie, że każdemu będzie żyło się lepiej
i zdrowiej.Udziałem w akcji chcieliśmy zwrócić uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko.
Konkurs plastyczny
Uczniowie najmłodszych klas mieli okazję wykazać się kreatywnością uczestnicząc w wiosenno - wielkanocnym konkursie plastycznym.
Konkurs ten miał na celu:
rozwijanie wrażliwości estetycznej;
stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych;
powrót do tradycji wykonywania ozdób wielkanocnych;
umożliwienie przedstawienia własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i pomysłowości.
I miejsce - Mikołaj Banaszyński
II miejsce - Damian Kłosowski
III miejsce - Julia Badaczewska
Zwycięzcom gratulujemy!
,,Słodka" wycieczka klasy III b
Pewnego pochmurnego dnia uczniowie klasy III B wybrali się do Bombona czyli manufaktury radości! Podczas warsztatów obserwowali jak karmel podgrzany do temperatury 148 stopni C zmienia się w lizaka. Po dodaniu do niego barwnika karmelowa masa została jeszcze wyrobiona. Przydał się do tego specjalny hak przymocowany do ściany i… zaklęcie:Czary-mary, będziesz biały! Po wszystkim już tylko pora na najciekawsze. - Jedna rączka pilnuje, druga wałkuje - poradziła pani Kasia. Na koniec skręcanie i mocowanie patyczka .
Uśmiechnięci, szczęśliwi z własnoręcznie zrobionymi lizakami oraz certyfikatem karmelarza wrócili do szkoły.
Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”
W rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.Uczniowie klas I - III włączyły się w obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Własnoręcznie wykonali papierowe żonkile, wysłuchali bajek z przekazem historycznym oraz uczestniczyli online w słuchowisku "Pamięć Drobinek".
RAZEM RAŹNIEJ
Spotkanie integracyjne uczniów naszej szkoły, Szkoły Podstawowej nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Ireny Sendlerowej w Rybniku oraz podopiecznych Szkoły Życia w Rybniku odbyło się 17 kwietnia 2024r. Celem spotkania było uwrażliwienie na potrzeby innych, kształtowanie poszanowania inności i indywidualności drugiego człowieka, rozwijanie postawy empatii, tolerancji i jedności.
Spotkanie oparte zostało na ruchu i muzyce, gdyż te formy są najprostszym sposobem wyzwalania aktywności.
Przy jego tworzeniu podstawą były indywidualne potrzeby i możliwości dzieci.
Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w licznych zabawach pełnych niesamowitych wrażeń i uśmiechu, dających nam ogrom radości.
Podczas spotkania gościliśmy Zastępcę Prezydenta Wojciecha Świerkosza.
Serdecznie dziękujemy gościom za obecność, za uśmiech i świetną wspólną zabawę. Ten dzień na długo
pozostanie w naszej pamięci.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
„PASTERSTWO BESKIDU ŚLĄSKIEGO – WARSZTATY WYROBU SERA”
15 kwietnia uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Koziej Zagrody w Brennej na warsztaty „PASTERSTWO BESKIDU ŚLĄSKIEGO – WARSZTATY WYROBU SERA”
Wycieczka ta obfitowała w różne atrakcje. Uczniowie zostali oprowadzeni po zagrodzie (chata, kolyba, folusz), poznali elementy stroju pasterskiego, zobaczyli naczynia oraz instrumenty pasterskie. Posłuchali gawędy góralskiej wraz z grą na instrumentach pasterskich. Brali udział w warsztatach w kolybie, gdzie mieli okazję własnoręcznie wybić ser pasterski wraz z jego degustacją. Najzabawniejszy punkt wycieczki to spotkanie z kozami. Towarzyskie kózki pozwalały się głaskać, jadły owies prosto z ręki, a także chętnie pozowały do zdjęć.
Mimo niepogody humory dopisywały. To był wspólnie, aktywnie spędzony czas w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dzień Świadomości Autyzmu
ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat tego zaburzenia neurologicznego i budowanie większej wrażliwości społecznej. Istotne jest podkreślenie potrzeby wsparcia dla rodzin i osób z autyzmem, a także promowanie badań naukowych nad tą niepełnosprawnością.
"Niebieski spacer" zainaugurował obchody Dnia Świadomości Autyzmu w Rybniku, w którym uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły. Przemarsz wyruszył spod bazyliki św. Antoniego na rynek, gdzie odbywały się liczne zabawy integracyjne. Ponadto część uczniów uczestniczyła również w warsztatach edukacyjnych w Powiatowej Miejskiej Bibliotece w Rybniku.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Nasze pierwszaki mają pierwszą pomoc w małym paluszku!
Uczniowie klas: 1a, 1b i 1c mogą pochwalić się uzyskaniem tytułu Małego Ratownika!
Pierwszaki udowodniły, że wiedzą, co należy zrobić w sytuacji zagrożenia życia. Uczniowie klas pierwszych otrzymali karty pracy, na których zbierali naklejki. Każda z naklejek była dedykowana do konkretnego zadania. Utrwalanie numerów alarmowych poprzez ich układanie z kolorowych kostek czy odgrywanie scenek z poprawnym wezwaniem pomocy na miejsce zdarzenia, to tylko niektóre z zadań, które pierwszaki wykonały rewelacyjnie! Każdy bez wyjątku przeprowadził resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie Czesiu oraz zapoznał się z działaniem defibrylatora AED. Na koniec zajęć uczniowie mogli zobaczyć wyposażenie torby medycznej.
Zajęcia Pluszakowe Pogotowie 2024 zostały zorganizowane przez Fundację Kumak i współfinansowane przez Miasto Rybnik.
Wycieczka uczniów klasy 3a i 3b do ,,Chlebowej Chaty" w Górkach Małych
19 marca klasy trzecie A i B miały okazję odwiedzić urokliwą „Chlebową Chatę”. To magiczne miejsce położone
w malowniczej dolinie rzeki Brennicy, w północno-zachodniej części Beskidu Śląskiego. Gospodarze zaprosili nas
na spotkanie z „okruchem” tradycji.
Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie ludzi 50-100 lat temu. Zobaczyliśmy niezbędne do życia wyposażenie domu
i odkryliśmy tajniki wypieku chleba, wyrobu masła i sera oraz pozyskiwania miodu. Gospodarze pokazali nam maszyny
i narzędzia używane dawniej przy uprawie i obróbce ziarna. Sami mogliśmy spróbować młócenia cepami, mielenia zboża na żarnach oraz formowania i wypieku podpłomyków. Na koniec wycieczki degustowaliśmy własnoręcznie zrobione podpłomyki ze smalcem, masłem, miodem i kawą zbożową.
Chlebowa Chata to nie tylko miejsce, gdzie można posmakować tradycji, ale także odkryć historię i magię dawnych czasów. Dziękujemy gospodarzom za niezapomniane doświadczenie!
Tęczowa Kraina w SP 10
W czwartek w naszej szkole gościliśmy swoich młodszych sąsiadów - dzieci z Przedszkola 42 w Rybniku. Zgodnie
ze słowami ich hymnu:,,Radość i zabawa to jest ważna sprawa".
Dlatego też zaprosiliśmy przedszkolaki do nas, do szkoły. Gospodarze spotkania - uczniowie klas 1C oraz 3B pokazali im, że w szkole również radość i zabawa mają miejsce. Wspólne śpiewanie, granie, zajęcia muzyczne oraz rozgrywki sportowe dostarczyły wszystkim wielu emocji i wrażeń. Możliwość kibicowania podczas turnieju siatkówki - niezapomniane wrażenia. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci tych starszych
i młodszych.
Do zobaczenia we wrześniu! Zapraszamy w progi naszej szkoły!
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą
Bal karnawałowy uczniów klas I-III to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. 16 stycznia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były
za bohaterów znanych bajek. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.
Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i słodkiego poczęstunku. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
Kolędowanie
Z okazji 800- lecia budowy szopki betlejemskiej przez św. Franciszka z Asyżu, uczniowie klas trzecich, kolędowali przy franciszkańskiej stajence.
Mikołajki
W naszej szkole od wielu lat podtrzymujemy mikołajkową tradycję. 6 grudnia od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach dzieci w ubraniach z czerwonym akcentem. Jak co roku, Mikołaj odwiedził naszą szkołę ze swoimi pomocnikami - aniołkami i diabełkiem. W pomocników zamienili się oczywiście uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. W tym roku szkolnym 2023/2024 Rada Rodziców przygotowała słodki prezent dla każdego ucznia. Serdecznie dziękujemy za niespodziankę zorganizowaną dla uczniów. Uśmiech nie znikał z ich twarzy przez cały dzień.
Dziękujemy!
Dzień Zdrowego Śniadania
8 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. Głównym celem organizacji tego dnia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.
Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start
w nowy dzień. Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, najmłodsi ucznie w naszej szkole wraz z wychowawcami przystąpili do akcji.
Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą.
Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt..
,,Jak to dawniej w szkole bywało"
Podczas wizyty w rybnickim muzeum uczniowie klasy 2 a i 2 b mogli dowiedzieć się jak funkcjonowała szkoła i jak się uczyli ich pradziadkowie i dziadkowie. Na zajęciach pt. ,,Jak to dawniej w szkole bywało", zobaczyli jak wyglądała tyta, tornister czy gliniane tabliczki, które służyły do pisania. Mogli przymierzyć mundurek, który obowiązywał w szkole. Uczniowie obejrzeli òwczesne podręczniki, zeszyty szkolne, a także szereg innych pamiątek. Dzięki wystawie poznali historię dawnej szkoły.
Dzień Postaci z Bajek
to świeto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment na cofnięcie się w piękny, kolorowy i radosny czas dzieciństwa. W końcu bajki towarzyszyły nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Tegoroczne obchody Dnia Postaci z Bajki świętowaliśmy przebierając się za dowolną postać z wybranej przez siebie bajki. Bohaterowie różnych bajek przechadzali się od samego rana korytarzami szkoły, można było ich również spotkać w blobiotece, na stołówce czy świetlicy. Wśród nich można było spotkać m.in.Minionki księżniczki, piratów, wróżki, Teletubisie czy Kota w Butach. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki czy rebusy związane z postaciami różnych bajek, rysowali swoich ulubionych bohaterów czy tańczyli do piosenek z popularnych bajek.
Spotkanie z alpakami
W naszej szkole zawitali niecodzienni goście-alpaki. Alpaka jest mało znana w Polsce, przez co kontakt z nią dostarcza niezapomnianych wrażeń. Pan Bartosz przyjechał do nas ze swoimi podopiecznymi:Kennym, Zefirkiem i Panem Kopytko. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się paru rzeczy na temat tychże niezwykle przyjaznych ludziom zwierząt.
Dzieci karmiły, przytulały i spacerowały z alpakami. Każdy otrzymał również prezent w postaci runa alpak oraz kolorowanek z ich postaciami.
Zajęcia z żeglarstwa- uczniowie klasy 5.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
obchodzony jest na świecie piątego listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya. W naszej szkole z tej okazji w piątek czwartego listopada uczniowie przebierali się za ulubione postaci z bajek, a w bibliotece szkolnej zorganizowano
dla młodszych uczniów konkursy i zabawy.
# Szkoła pamięta
,,Ciszą cmentarna ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani odpoczywają w pokoju " E.Daniszewska
Zbliżają się dnia, kiedy to w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich,
jak i tych, którzy zapisali się na kartach historii-ogólnonarodowej i lokalnej.
Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta ". Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci
o zmarłych,a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.
W ramach akcji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach poświęconych tej tematyce, odwiedzili pobliski cmentarz oraz miejsca pamięci, by zapalić znicze i oddać hołd zmarłym. Uczniowie zaangażowali się również
w poszukiwanie informacji na temat wielkich postaci naszego regionu, wykonując plakaty na ich temat. Powstały gazetki tematyczne związane z obchodami zbliżających się świat- Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.
,,A choć ich życia płomień zgasł,to myśli o nich są przecież w nas." M.Czerkawska
W ramach akcji uczniowie zobaczyli prezentację zwiazaną z osobą św.Jana Pawła II w liturgiczne wspomnienie
oraz z racji 45. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.Uczniowie kl.5. i 6.wykonali plakaty przyponimające wydarzenia
z życia wielkiego Polaka oraz Jego słowa skierowane do młodych.
Uczniowie klasy 5a dołączyli do akcji „Szkoła Pamięta” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej,przygotowując prezentacje o rybnickich pomnikach upamiętniających bohaterów naszego kraju i regionu. #MEiN #SzkołaPamięta
VI Edycja Sprzątamy Dla Polski
W środę 4 października w tysiącach miejscowości w całej Polsce odbyła się VI edycja ogólnopolskiej akcji
Sprzątamy dla Polski, objętej honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów
Mateusza Morawieckiego.
Nie mogło nas zabraknąć! Nasi uczniowie z wielkim zaangażowanie ruszyli w teren. Pokazaliśmy, że potrafimy się zmobilizować i podejmować działania przyjazne środowisku.
Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?
Pierwszy krok najlepiej postawić w najbliższym klubie żeglarskim. Kluby takie dysponują najczęściej flotą jachtów, wykwalifikowanymi żeglarzami, instruktorami i trenerami oraz mają doświadczenie we wprowadzaniu nowicjuszy do świata żeglarstwa. Zajęcia te pomagają nauczyć się pokory oraz współpracować w grupie. Żeglarstwo to doskonała zabawa i jednocześnie szkoła życia.
Z takiej właśnie propozycji skorzystali uczniowie klasy III B i III C. Dzień spędzony nad wodą był pełen wrażeń i emocji. Może właśnie to doświadczenie zaszczepiło w nich chęć bycia bliżej natury i nabrać wiatru w żagle?
FESTYN EKOLOGICZNY pn. " WYZWANIE - PRZYRODY SZANOWANIE"
Było gwarno, wesoło, ciekawie. Nikt się nie nudził! Wszyscy świetnie się bawili i zdobywali wiedzę. Jak to możliwe?
Jeśli grasz w gry, odkrywasz, dotykasz, oglądasz, porównujesz.... to tak właśnie jest.
Z takiej formy nauki przez zabawę mieli okazję skorzystać nasi uczniowie, uczestnicząc w Festynie Ekologicznym. Zadanie było realizowane w ramach Kampanii edukacyjno - informacyjnej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego pn. "WYZWANIE - PRZYRODY SZANOWANIE", w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Hej, ho, żagle staw!
"Zadziwi się mama, zadziwi się tata,
Kiedy w rejs wypłyniesz, hen, dookoła świata,
Bo świat, moi mili, nie jest wcale duży,
Opłynąć go można na..."
Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,zeglarska,hej__ho__zagle_staw.html
Uczniowie klasy 6.na zajęciach z żeglarstwa odbywających się na Zalewie Rybnickim
Przytul się do drzewa
PRZYTULAMY się do DRZEWA, aby czuły się bezpiecznie, okazując sprzeciw celowym podpaleniom lasów.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji PRZYTUL się do DRZEWA, której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach. Dzięki tej akcji przypomnieliśmy sobie o sytuacjach, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Ponadto obejmując pień doświadczyliśmy bliskiego kontaktu z przyrodą, zwróciliśmy uwagę na budowę i strukturę kory różnych drzew.
#straznicylasow
ROK SZKOLNY 2022/2023
#dzienpustejklasy2023
16 czerwca 2023 uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz z oddziałem przygotowawczym obchodzili Dzień Pustej Klasy. W tym dniu uczniowie aktywnie spędzili czas na łonie natury, brali udział w licznych zabawach ruchowych oraz zdobywali wiedzę przyrodniczą. Uczyli się współpracy między sobą, mieli okazję zintegrować się z dziećmi z Ukrainy. Zajęcia dawały uczniom wiele radości i możliwości do wykorzystania swojej niewyczerpanej energii.
Wycieczka do Krakowa
Uczniowie klas 5. w ramach programu ,,Poznaj Polskę" 13.06.2023r. odwiedzili Kraków.
Na początek smok na ich widok zionął ogniem.Później zwiedzili katedrę wawelską, wspiąwszy się po stromych drewnianych schodach, dotknęli serca dzwonu Zygmunt, w kryptach zobaczyli groby królewskie i zasłużonych Polaków. Na Zamku Królewskim na Wawelu podziwiali dziedziniec arkadowy i prywatne komnaty królewskie.Spacerując Plantami ,przeszli przez dzielnicę uniwersytecką -ogladając Collegium Maius .Dalej idąc, Drogą Królewską doszli do Rynku Głównego
z Sukiennicami i Kościołem Mariackim.
Warsztaty z robotyki-wprowadzą w niezwykły świat nowoczesnych technologii
i futurystycznych maszyn
Przyszłość to roboty, komputery i automatyzacja. Wiemy o tym doskonale, dlatego uczniowie najmłodszych klas uczestniczyły w zajęciach z robotyki i programowania dla dzieci. Dzieci zbudowały swojego robota, a następnie same
go zaprogramowały za pomocą prostego, dostosowanego do ich wieku i umiejętności języka obrazkowego.
Zbudowane roboty brały udział w wyścigach oraz stoczyły walki sumo.
Zabawa była super! Szkoda tylko, że tak szybko się skończyła.
Wycieczka do Planetarium
Uczniowie klasy 3c udali się na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie, gdzie
uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych ,,Królestwo Planet”. Podczas tych zajęć poznaliśmy odpowiedź na takie pytania jak: ,,Co można zobaczyć na niebie, gdy Słońce idzie spać?, Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem?, Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu?” Przeżyliśmy również wirtualny lot w kosmos, dzięki któremu nauczyliśmy się rozpoznawać gwiazdy i gwiazdozbiory. Dowiedzieliśmy się, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów
w ciągu roku oraz jaką rolę pełni Gwiazda Polarna. Poznaliśmy Układ Słoneczny i piękno kosmosu. Wycieczka do Planetarium na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzięki niej poszerzyliśmy wiedzę
o wszechświecie. Mimo niepogody humory dopisywały.
Ekobobry - konkurs plastyczny - podsumowanie
Sieć handlowa OBI była organizatorem konkursu plastycznego. Reprezentować naszą szkołę odważyła się Zuzia z klasy II b. Wykonała piękną pracę plastyczną. Dzięki niej otrzymaliśmy dyplom i sadzonki kwiatów dla szkoły.
Zuziu - dziękujemy!
Akcja - Cała Polska maluje Giga Laurkę dla strażaków
Laurka dla Strażników Lasów była inicjatywą, której celem było stworzenie ogólnopolskiej sieci Strażników Lasów poprzez edukowanie młodego społeczeństwa na temat ochrony lasów przed coraz częściej występującymi pożarami.
Ponad 20 000 dzieci z całej Polski stworzyło laurki dla Strażników Lasów, czyli Strażaków i Leśników, by podziękować
im za ochronę naszych lasów przed pożarami.
W ręce organizatora trafiło 25 920 cudownie kolorowych prac z całej Polski, dzięki czemu stworzyli 5 GIGA laurek,
a każda z nich składa się z 5184 prac małych artystów i zawiera najszczersze życzenia płynące z wielkich serduszek.
W tym niewiarygodnym dziele uczestniczyły dzieci z 3165 placówek przedszkolnych i szkolnych z całej Polski.
Z naszej również!
Wycieczka do Kopalni Ignacy w Rybniku klas IVA i IVŻ
Na początku - zwiedzanie i podróż w czasie do I połowy XX wieku. Następnie - odwiedziny w sali doświadczeń.Na końcu - relaks i zabawa w parku tematycznym.
Dzień Dziecka z Ewą Chotomską
W najważniejszym dla dzieci dniu, klasa 1b miała okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z p. Ewą Chotomską
w Bibliotece Publicznej - Filia nr 8 w Rybniku.
Ewa Chotomska – to córka znanej Wandy Chotomskiej, której wiersze i opowiadania znane są od dziesięcioleci. Pani Ewa poszła w ślady swojej mamy i zasłynęła jako pisarka, autorka tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystka.
Podczas spotkania dzieci poznały kawałek twórczości p. Ewy, miały okazję zaśpiewać m.in. "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda..." razem z autorką tekstu i założycielką zespołu "Fasolki".
Była możliwość również nabycia książeczek i płyt oraz otrzymania dedykacji.
To spotkanie z pewnością zachęciło dzieci do czytania książek i dbania o nie.
Leśna Przygoda
Klasa 1 a i 1 b wybrały się na wycieczkę do parku Linowego Leśna Przygoda w Radlinie. Przeżyły tam niezapomniane pirackie przygody, świetnie się bawiły pod okiem animatorów przy pięknej słonecznej przyrodzie.
„PASTERSTWO BESKIDU ŚLĄSKIEGO – WARSZTATY WYROBU SERA”
21 kwietnia uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Koziej Zagrody w Brennej na warsztaty „PASTERSTWO BESKIDU ŚLĄSKIEGO – WARSZTATY WYROBU SERA”
Wycieczka ta obfitowała w różne atrakcje. Uczniowie zostali oprowadzeni po zagrodzie (chata, kolyba, folusz), poznali elementy stroju pasterskiego, zobaczyli naczynia oraz instrumenty pasterskie. Posłuchali gawędy góralskiej wraz z grą na instrumentach pasterskich. Brali udział w warsztatach w kolybie, gdzie mieli okazję własnoręcznie wybić ser pasterski wraz z jego degustacją. Najzabawniejszy punkt wycieczki to spotkanie z kozami. Towarzyskie kózki pozwalały się głaskać, jadły owies prosto z ręki, a także chętnie pozowały do zdjęć.
To był wspólnie, aktywnie spędzony czas w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dzień Ziemi w SP 10
W piątek w przededniu obchodów Dnia Ziemi w naszych strojach dominowały kolory zielony i niebieski.Kolor zielony symbol budzącej się do życia wiosny, kolor niebieski symbol wody i nieba.Wykonaliśmy plakaty, nawiązujące do tego święta oraz rozwiązywaliśmy zadania o tematyce ekologicznej.Rozpoczęła się zbiórkę zużytych baterii, która trwać będzie do Dnia Ochrony Środowiska, który przypada 5 czerwca.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przyłączyli się do akcji ,,Dzień Ziemi" .Z pełnym zaangażowaniem i motywacją uczestniczyli, sprzątając zanieczyszczoną ziemię, wcześniej przygotowali piękne prace oraz przypomnieli sobie, jak należy postępować, aby nie zanieczyszczać środowiska.
Wyniki konkursu plastycznego
DK Niewiadom był organizatorem wielkanocnego konkursu plastycznego. Nasi uczniowie z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Na efekty ich pracy nie czekaliśmy długo. Wykonali przepiękne wielkanocne stroiki, które zachwyciły jury.
Mamy się czym pochwalić!
W kategorii klas I - III :
II miejsce zdobyła Zuzanna Ćwięczek
W kategorii klas IV - VIII:
I miejsce zdobyła Karolina Kuczera
II miejsce zdobyła Anna Kondziałka.
GRATULUJEMY! Życzymy dalszych sukcesów!
Jak zostać Małym Ratownikiem?
17 kwietnia 2023 uczniowie klas pierwszych oraz oddział przygotowawczy 1-3 Ukraina wzięli udział w warsztatach "Pluszakowego Pogotowia 2023", które przeprowadziło dwoje przedstawicieli Fundacji "Kumak".
Co trzeba było zrobić, aby zostać Małym Ratownikiem? Przede wszystkim udowodnić, że wie się, co należy zrobić
w sytuacji zagrożenia życia. To nie tylko pierwsza pomoc, ale również dbanie o własne bezpieczeństwo i prawidłowe powiadomienie służb ratunkowych. Każda z takich umiejętności była weryfikowana przez specjalistów.
Uczniowie otrzymali specjalne karty pracy, na których zbierali naklejki za pozytywnie zaliczone bloki tematyczne. Uczestnicy utrwalili sobie numery alarmowe, musieli odegrać scenkę z poprawnym wezwaniem pomocy na miejsce zdarzenia, ćwiczyli na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznali się z działanie defibrylatora AED
oraz poznali wyposażenie torby medycznej.
Po warsztatach każdy uczestnik otrzymał dyplom Małego Ratownika potwierdzający udział w zajęciach.
Turniej Trzecioklasisty
15 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II EDYCJI TURNIEJU TRZECIOKLASISTY, który odbył się
w Szkole Podstawowej nr 31 w Rybniku. Reprezentanci naszej szkoły rywalizowali w zdrowej i miłej atmosferze, sprawdzając swoje umiejętności z matematyki,języka angielskiego oraz wychowania fizycznego.
Najważniejsza była dobra zabawa!!!Jesteśmy z Was bardzo dumni !!!!
Dziękujemy!!!
Dni Świadomości Autyzmu
Z okazji obchodów Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie naszej szkoły brali czynny udział w aktywnościach
z tym związanych. Licznie uczestniczyli w konkursie organizowanym przez Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku
pt. „Pomaluj świat na NIEBIESKO”, gdzie swój sukces odnieśli:
w kategorii:
klas IV-VI 1. miejsce zajęła Zuzanna Morys z klasy 4a
klas I – III 1.miejsce zajęła Magdalena Dyrda z klasy 3c
wyróżnienie otrzymał Bartosz Ranoszek z klasy 5a
Serdecznie GRATULUJEMY! I życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs był jednym z punktów programu obchodów Dnia Świadomości Autyzmu. Oficjalne ogłoszenie wyników
oraz uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w Edukatorium Juliusz w Rybniku 3 kwietnia 2023r. Ponadto w dniach
od 03-09.04.2023 można podziwiać prace konkursowe na wystawie w Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku - organizatora konkursu.
GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom konkursu!
Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia
Szkolne rekolekcje wielkopostne
Rekolekcje odbyły się w dniach 27 – 29 marca 2023 roku. Odbywały się one w dwóch grupach: młodszej i starszej.
W pierwszym dniu grupa młodsza budowała most do Boga z dobrych uczynków, natomiast grupa starsza otwierała drzwi swojego serca przez sakrament pokuty. W drugim dniu odbyło się spotkanie z panem Mirosławem Pełką – prezesem Stowarzyszenia Hospicjum Domowe w Rybniku oraz uczestniczyły w Drodze Krzyżowej.
Rekolekcje zakończyła Eucharystia w trzecim dniu.
Warsztaty wielkanocne w Muzeum w Gliwicach
Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie.
W tym roku przed Wielką Nocą w Muzeum w Gliwicach w podróży do początków... Początków Wielkiej Nocy i jej głębokiej symboliki, a także odkrywania własnych zdolności artystycznych wybrali się uczniowie klasy 2B i 2C.
Podczas spotkania, zajęć i warsztatów nasi drugoklasiści przypomnieli sobie, że w koszyczku ze święconką powinny znaleźć się jajka – symbol początku, nowego życia. Dowiedzieli się, dlaczego dodatkowo pojawia się chrzan, sól i… naczynie z wodą?
Natomiast w części warsztatowej wykonali i uzupełnili… własne koszyczki!
Wycieczka zakończyła się zabawą w parku sensorycznym przy radiostacji.
Klasa 2 B w Muzeum Odlewnictwa Artystycznego
We wtorek 14 marca uczniowie klasy II b pojechali do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, które mieści się w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”.
Podczas wizyty dzieci zapoznały się z wielkanocnymi tradycjami na Śląsku, pomalowały gipsowe odlewy zajączka oraz zwiedziły wystawę.
Listy i rysunki uczniów z Ukrainy dla żołnierzy i medyków
Stowarzyszenie „Dajemy Radę” zaprosiło chętnych uczniów z Ukrainy, uczących się w polskich szkołach do pisania listów i przygotowania prac plastycznych stanowiących wyraz wsparcia dla walczących na froncie żołnierzy formacji ukraińskich oraz
dla służb medycznych. Akcja miała na celu podniesienie morale, podtrzymanie na duchu
walczących w skrajnie trudnych warunkach żołnierzy formacji takich jak: armia, gwardia
i oddziały terytorialne Ukrainy. Ważny jest taki sygnał od osób, które wyjechały z Ukrainy.
Oto tylko niektóre z listów i rysunków, które zostały wykonane przez uczniów z Ukrainy, uczących się w naszej szkole.
Przedszkolaki to bystrzaki!
16 lutego naszą szkołę odwiedziła grupa "Bystrzaków" z Przedszkola nr 42
w Rybniku. Zostali przywitani piosenką w wykonaniu klasy 1b, z którą później uczestniczyli w lekcji matematyki. Przedszkolaki wykazały się dużą odwagą i chęcią współpracy. Młodsi koledzy i koleżanki świetnie radzili sobie podczas zabaw matematycznych. Mieli możliwość zobaczyć naszą szkołę, a w szczególności halę sportową, świetlicę i stołówkę. We wrześniu z większością z nich zapewne spotkamy się na korytarzu.
Bal przebierańców, czyli nietypowi goście na zabawie
Jednym ze zwyczajów karnawałowych w Polsce jest organizowanie zabaw, na których każdy uczestnik powinien posiadać odpowiednie przebranie. Tę tradycję karnawałową bardzo dobrze znają nasi najmłodsi uczniowie. To oni właśnie mieli okazję zaprezentowali się w strojach karnawałowych, wykazali się umiejętnościami tanecznymi, uczestniczyli w konkursach i zabawach przygotowywanych przez animatorkę oraz DJ-a.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili i z niecierpliwością czekają już na kolejną taką imprezę.
Dyskotekę zaliczamy do udanych!
Szczególne podziękowania dla naszych DJ-ów z 8ż,którzy korzystali ze sprzętu zakuponego w ramach rządowego programu "Laboratorium Przyszłości ". Chlopcy spisali sie znakomicie! Dziękujemy również dzieczynom z klas VIIIż i Va, za obsługę bufetu oraz kasy biletowej.
Podziękowania również dla wychowawców klas IV-VIII oraz rodziców.
Już nie możemy doczekać się następnej dyskoteki!
"Sukces to robienie zwykłych rzeczy nadzwyczaj dobrze" Jim Rohn
W minionym tygodniu uczniowie SP10 wraz z Dyrekcją mieli okazję uczestniczyć we wzruszającym przedstawieniu jasełek jak i występów muzyczno-instrumentalnych w wykonaniu podopiecznych Zespołu Szkolno-Rewalidacyjnego Szkoły Życia w Rybniku.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Jednocześnie gratulujemy wspaniałego występu pełnego niesamowitych przeżyć i wzruszeń, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci :-)Was Kochani zachęcamy do zobaczenia pełnej fotorelacji z tego wydarzenia pod linkiem:
Jasełka i występy muzyczno – instrumentalne dla kolejnych gości! lub na fb.
JASEŁKA
Bożonarodzeniową historię pięknie przypomnięli nam uczniowie z klas czwartych.
KONCERT ŚWIĄTECZNY
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Uczniowie klasy 2a, 3b oraz 3c wybrali się na spotkanie z wyjątkowym gościem - Mikołajem. Spotkanie z nim było pełne radości uśmiechu i dobrego humoru.Odbyło się ono w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach. Podczas zajęć uczniowie poznali historię św. Mikołaja, tradycje obchodów 6 grudnia na Śląsku, brali również udział w warsztatach plastycznych.
6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
Wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje Jemu.
BARBÓRKA
W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 3c wybrali się na spotkanie z górnikiem w Kopalni KWK Rydułtowy. Ciekawe zajęcia poprowadziła Pani nadsztygar BHP, gośćmi spotkania byli: ratownik górniczy oraz Skarbnik. Podczas warsztatów uczniowie poznali historię węgla, dowiedzieli się, na czym polega praca ratownika górniczego, kim jest Skarbek oraz jakie znaczenie dla górników ma ich patronka-św. Barbara.
Barbórka to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy.
Dlatego w ramach Dni Kultury Śląskiej oraz z okazji Dnia Górnika uczniowie klasy 2b oraz 2c mieli okazję spotkać się
z górnikiem oraz Ślązaczką. Spotkanie to było bardzo pouczające. Wiedzą, co oznaczają kolorowe pióra w czako, jak wygląda galowy mundur, ile ma guzików. Nie jest też dla nich tajemnicą ,jak wyglądają górnicze lampki, kim jest Skarbnik oraz dlaczego górnicza flaga ma kolor zielono - czarny.
Podziękowanie za udział w zbiórce żywności
Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje.
/Erich Fromm/
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim ludziom dobrego serca za udział
w świątecznej zbiórce żywności przeznaczonej dla Polaków na Kresach.
Zebrane przez nas dary pomogą wielu potrzebującym.
Po naszymu, czyli po Ślonsku
Nasza szkoła miała wspaniałych gości. W ramach organizowanych Dni Kultury Śląskiej uczniowie mieli okazję spotkać się z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas tego spotkania wzbogacili swoją wiedzę na temat Śląska,Koła Gospodyń Wiejskich,ślonskich frelek i ślonskiej mody.Usłyszeli ślonską godkę,wysłuchali bajek dla dziecek, śląskich piosenek i przyśpiewek.
A czy Ty wiesz co znaczy: fojermon, wojok, zandale, tasza czy gelynder ?
Jeżeli nie… zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna naszego Śląska!
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada 2022 delegacja naszej szkoły uczestniczyła w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, biorąc udział w Mszy św. w bazylice pw. Św. Antoniego oraz uroczystym przemarszu na rybnicki rynek. Poczet sztandarowy szkoły reprezentowany był przez uczniów klasy 8ż.
W świecie Harrego Pottera
7 listopada odbyła się wycieczka do Zamku w Tarnowicach Starych. Klasy 3A i 4A miały okazję przenieść się w świat Harrego Pottera. Dzieci poznały podstawy astronomii, sztuczki iluzjonistów, stworzyły swoje różdżki i wykonały magiczne eliksiry.
Dzień Zdrowego Śniadania
„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.
Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki,
lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.
To najlepszy start w nowy dzień.”
Po raz kolejny w listopadzie w naszej szkole miała miejsce akcja DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Wzięli w niej udział uczniowie z klas I - III. Polegała ona na zorganizowaniu wspólnego, zdrowego śniadania.
Uczniowie robili sałatki, koreczki lub kolorowe kanapki z przyniesionych z domu produktów, które przygotowali im rodzice. Podczas przygotowania posiłku dzieci zwracały szczególną uwagę na higienę. Powstałe śniadanko było zdrowe, smaczne, kolorowe i pożywne. Podczas spożywania wspólnego śniadania, w każdej klasie zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, ale i na kulturę jedzenia.
Dziękujemy Rodzicom dzieci za wspólne zaangażowanie się w realizację tego projektu.
# Szkoła Pamięta
W minionym tygodniu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej podjęli różne działania w ramach realizacji akcji "#Szkoła Pamięta". W tym czasie uczniowie odwiedzili lokalny cmentarz, gdzie oddali hołd poległym bohaterom i poznali związaną z nimi historię.Następnie przygotowali gazetkę ścienną dotyczącą postaci historycznej i wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Ponadto nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat form wyrażania szacunku i okazywania pamięci zmarłym.
Księżniczka na ziarnku grochu
Teatr jest magicznym i niesamowitym miejscem, dlatego najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się do Teatru Banialuka w Bielsku- Białej. Oglądając na żywo spektakl
„Księżniczka na ziarnku grochu”, mieli możliwość obserwowania gry aktorskiej "z bliska"
– w ruchu, rozmowie, w śpiewie i tańcu.Po spektaklu udali się… tam, gdzie może wejść tylko pracownik teatru. Zobaczyli miejsce, w którym powstają dekoracje i stroje dla aktorów,dowiedzieli się, kto i w jaki sposób tworzy maski oraz co kryje się za kulisami.
Klasy 2B i 2C z wizytą w sądzie
Sąd Rejonowy w Rybniku w ramach realizacji programu edukacji prawnej zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w spotkaniach, podczas których mają oni możliwość zapoznania się
z zagadnieniami z dziedziny prawa i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Na taką właśnie wizytę wybrali się uczniowie klasy 2B oraz 2C. Podczas niej zwiedzili budynek sądu oraz uczestniczyli w rozprawie sądowej w sprawie kradzieży kloców Lego.W postać sędziego, prokuratora, oskarżonego, oskarżyciela, powodu oraz wnioskodawcy wcieliły się postacie z bajek. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem śledzili cały przebieg rozprawy.
WIZYTA GRUPY SIATKARZY WRAZ Z TRENERAMI Z MIASTA PARTNERSKIEGO
BAR-UKRAINA
Sportowcy i ich trenerzy mieli okazję porównać jak trenują i uczą się dzieci w Polsce. Nasi nauczyciele i uczniowie zaprosili ich na lekcje: języka angielskiego, niemieckiego i polskiego, matematyki i geografii. Nasza biblioteka również otworzyła dla gości swoje drzwi.
W ramach treningów nasi goście uczestniczyli w pokazie futbolu amerykańskiego. Pewne elementy tego sportu na pewno wykorzystają w czasie przyszłych meczów.
W drugim dniu wizyty poznali tajniki i tajemnice sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu.
Pomimo niepogody, aktywnie uczestniczyli w spływie kajakowym na rzece Rudzie. Było mokro na zewnątrz, ale ciepło na sercu.Przy ognisku i ciepłej herbacie zakończyliśmy wizytę
u "Aktywnych".
Wieczorem na meczu siatkówki w hali MOSiR w Jastrzębiu Zdroju wspólnie kibicowaliśmy zawodnikom z Jastrzębskiego Węgla. Po rozgrywce nasi goście mieli możliwość spotkania, rozmowy i robienia zdjęć z naszym byłym uczniem klasy sportowej - Rafałem Szymurą.
1 października w naszej szkole rozegraliśmy mecz przyjaźni pomiędzy naszymi gośćmi: Ukraina-Bar a organizatorem - Klubem VOLLEY i naszymi uczniami. Gośćmi honorowymi był Zastępca Prezydenta Miasta -Wojciech Świerkosz oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta - Marek Florczyk.
Na zakończenie dnia miłą niespodzianką dla naszych gości były upominki ufundowane przez Urząd Miasta Rybnika. Wszyscy zawodnicy, trenerzy i goście mogli poczęstować się słodkimi wypiekami i słonymi przekąskami, które przygotowali rodzice naszych uczniów.
Wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc, to był kolejny udany dzień.
W ostatnich dwóch dniach wizyty uczniowie mieli okazję poznać nasze miasto. Poznali zabytki
i odwiedzili Edukatorium Juliusz. Uczestniczyli w warsztatach "Sowa" na kopalni "Ignacy".
CIEKAWE SPOTKANIE
Znamy numery alarmowe. Wiemy, jak w bezpieczy sposób przechodzić przez ulicę. Wiemy, co robić, jeśli grozi nam niebezpieczeństwo. Wiemy ,jak postępować jeśli komuś zagraża życie….
Dlaczego ta wiedza nie jest nam obca? Swoje wiadomości zawdzięczamy rodzicom, nauczycielom a także spotkaniom z naszym dzielnicowym. Podczas nich przypominamy
i utrwalamy sobie zasady, dzięki którym czujemy się bezpiecznie.
W naszej szkole takie spotkanie to już tradycja. Zawsze czekamy na nie z niecierpliwością!
IV Edycja #SprzątamyDlaPolski
W tysiącach miejscowości w całej Polsce oraz u nas w szkole miało miejsce wydarzenia objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów
Mateusza Morawieckiego –Sprzątamy Dla Polski.
Nasi najmłodsi uczniowie klas I – III z zapałem przyłączyli się do ogólnopolskiego wydarzenia. Dzięki temu nauczyli się odpowiedzialności, ale również dali dobry przykład innym mieszkańcom naszego miasta. W ten sposób udowodniliśmy jako społeczność, że stan naszego środowiska nie jest nam obojętny.
Pokaz judo
Akcja ,,Kwiaty za elektrograty"
Castorama po raz kolejny zaprosiła wszystkich chętnych do akcji ,,Kwiaty za elektrograty".Jej celem jest realne działanie na rzecz ograniczenia ilości wyrzucanych niebezpiecznych odpadów dzięki selektywnej zbiórce starego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego.My również przyłączyliśmy się do akcji. Wiemy bowiem, jak ważna jest ochrona środowiska. Za zebrane i oddane baterie pozyskaliśmy piękne wrzosy, które cieszą nasze oko oraz są ozdobą szkolnego obejścia.
Dzień Kropki
W 2003 roku amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Opowiadanie to stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”.
To coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy obchodzimy 15 września. Obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
Obchody International Dot Day to również wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakieś ukryte zdolności.
Dzień Kropki
Dzień Kropki
Dzień Kropki
Dzień Kropki
Dzień Kropki
Dzień Kropki
Dzień Kropki
rok szkolny 2021/2022
przygoda w kosmosie
Uczniowie klasy 1c, 2b, 2c i 4ż przeżyli niesamowita przygodę w kosmosie w przenośnym planetarium ORBITEK. Wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Śladami niedźwiedzia Wojtka
20 czerwca grupa dzieci z klasy III a wraz z ks. Grzegorzem Bracikiem uczestniczyła w wycieczce do mini muzeum „Śląski Wojok” znajdującego w Mysłowicach- Morgach i należącego do ks. Grzegorza. Wycieczka odbywała się pod hasłem „Śladami niedźwiedzia Wojtka”. Dzieci poznały historię niedźwiedzia Wojtka oraz obejrzały eksponaty związane z żołnierzami II Korpusu Polskiego Generała Władysława Andersa. Ponadto było dużo zabawy i radości.
„Muzyka filmowa i z gier komputerowych"
15 czerwca 2022r. klasa 7 a brała udział w koncercie edukacyjnym organizowanym przez Teatr Ziemi Rybnickiej. Tematem koncertu była „Muzyka filmowa i z gier komputerowych". Na scenie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Rybnickiej oraz Mieczysława Błaszczyka - solistę tenora. Wspaniale poprowadzony przez dyrygenta Sławomira Chrzanowskiego koncert dostarczył słuchaczom niesamowitych wrażeń artystycznych.
uroczystość Rybnickiego PRYMUSA
21 czerwca 2022 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się uroczystość Rybnickiego PRYMUSA. Wśród nagrodzonych prze Prezydenta Piotra Kuczerę było dwóch uczniów naszej szkoły: Wojtek Wójcik, który otrzymał Stypendium Prezydenta za osiągnięcia sportowe w żeglarstwie oraz Zuzia Baj, która otrzymała tytuł Prymusa za osiągnięcia naukowe (laureat z matematyki). Gratulujemy naszym uczniom. Jesteśmy z Was dumni!
#dzienpustejklasy2022 #dpk2022
Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 10 w Rybniku obchodzili Dzień Pustej Klasy, który aktywnie spędzili na łonie natury. Uczestniczyli w różnych grach terenowych, spacerując poznawali tajniki przyrody, wykonywali przyrodnicze obrazy. Ponadto zwiedzili nowe miejsca. To był wspaniały czas pełen uśmiechu, radości i dobrej zabawy :-)
Wycieczka klasy 3a, 3b i 3c do Krasiejowa
Położony w woj. opolskim JuraPark zachwycił wszystkie dzieci, gdyby nie pogoda, która niestety spłatała nam figla...
Wycieczkę rozpoczęliśmy od tunelu czasu, który pokonaliśmy specjalną kolejką, następnie przeszliśmy ścieżką z dinozaurami, by dojść do pawilonu paleontologicznego, gdzie mogliśmy obejrzeć skamieniałości płazów i gadów przez przeszkloną podłogę. Największą atrakcją było prehistoryczne oceanarium, w którym mogliśmy przenieść się do podwodnego życia ogromnych gadów.
Wróciliśmy stamtąd pełni wrażeń!
Klasy 1a i 2a z wizytą w Sądzie Rejonowym
Uczniowie zwiedzili budynek Sądu Rejonowego w Rybniku, zapoznali się z jego historią oraz wzięli udział w symulacji rozprawy z udziałem kukułek.
wycieczka do Teatru Banialuka
Klasy 2a, 2b oraz 2c w dniu 11.05.2022 wyjechały na wycieczkę do Teatru Banialuka na spektakl "Włosy mamy" oraz uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych, które miały za zadanie zbudowanie pewności siebie.
Mieliśmy okazję również pospacerować i zobaczyć fontannę na placu Bolesława Chrobrego. Zapraszamy na fotorelację.
PRZYTUL się do DRZEWA
Nasza szkoła brała udział w kampanii PRZYTUL się do DRZEWA, która polegała na przytuleniu się do drzewa.
Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!
Ponadto, drzewa nie będą wobec nas obojętne. Faktem jest, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nie tylko pokażemy mądrą postawę leśną, ale i zyskamy coś dla siebie.
Organizatorami kampanii byli #straznicylasow.
Patron szkoły widziany oczami uczniów klasy I B
Pierwszy rok nauki już dobiega końca. Poznawaliśmy się nawzajem. Wspólnie spędzaliśmy czas nie tylko na lekcjach, ale również na wycieczkach, podczas różnych klasowych i szkolnych uroczystości, na placu zabawy oraz w trakcie wspólnej zabawy. Uczyliśmy się czytać, pisać i liczyć. Potrafimy już bardzo dużo! Dużo wiemy!
Naszą wiedzę i umiejętności przelaliśmy na papier - stworzyliśmy prace przedstawiające patrona naszej szkoły: Św. Jadwigę Królową Polski.
Dzień Patrona Szkoły
Klasy 4ż i 7a wykonywały prace plastyczne w ramach lekcji języka polskiego dotyczące życia naszej Patronki św. Jadwigi Królowej Polski, czyli Jadwigi Andegaweńskiej. Najlepsze prace zawisły na naszej szkolnej gazetce.
Pierwszoklasiści z wizytą w Bibliotece Publicznej Powiatowej i Miejskiej w Rybniku Filia nr 8
Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu? Oczywiście, że tak! Czytanie książek ma też wiele innych zalet. A to niektóre z nich:
-Pozwala odnieść sukces,
-Redukuje stres,
-Poprawia pamięć,
-Inspiruje,
-Rozwija wyobraźnię,
-Poprawia skupienie i koncentrację,
-Poszerza słownictwo,
-Rozwija wrażliwość,
-Poszerza wiedzę,
-Poprawia pisanie,
-Pomaga zasnąć.
Takie argumenty mogą chyba tylko zachęcić nas do tego, żeby czytać jak najwięcej, prawda?
Źródło: https://alicjamakota.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/
To wszystko już wiemy dzięki wizycie w bibliotece. Dziękujemy!
Dzień dziecka w 1b
Dzień Dziecka w 2c
Uczniowie klasy 2c aktywnie spędzili Dzień Dziecka w pobliskim parku tematycznym, spacerując ulicami miasta oraz delektując się pysznymi lodami :-)
Klasa 3ż z okazji Dnia Dziecka wybrała się na piknik i lody. Piękna pogoda, wspaniałe humory i dobra zabawa, pozwoliły nam miło spędzić czas.
Dzień Dziecka w 4ż i 7a
W dniu 3 czerwca z okazji Dnia Dziecka klasy 4ż i 7a pojechały wspólnie na wycieczkę do Rud. W programie oprócz pieczenia kiełbasek braliśmy udział w ciekawej lekcji historii, konkursie dojenia krowy na czas, w wyścigach drezynami oraz w grze terenowej.
Nasze sukcesy!
Mamy w naszych szkolnych murach reprezentanta Polski na Mistrzostwach Świata w klasie OPTYMIST!!! Wojciech Wójcik! Gratulacje!!!
1b zbierała nakrętki
Czasami tak niewiele potrzeba. Drobny gest, a pokazuje wielkie serce. Jak to zrobić? Wiedzą to uczniowie klasy I b. Postanowili zbierać nakrętki. W swoje klasie postawili kosz. Zachęcili swoich rodziców, dziadków, znajomych... Efekt przerósł ich oczekiwania. W ciągu 8 miesięcy klasowej akcji zebrali 20 880 nakrętek, które przekazali do Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 " Latarnia " w Rybniku.
Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie.
Wycieczka do Funzeum
Uczniowie klasy 1a, 1b, 1c oraz uczniowie klas 2c, 4ż odwiedzili Funzeum czyli Muzeum Światła i Koloru w Gliwicach. To nowa, wspaniała i unikatowa atrakcja, gdzie czekalo na nas mnóstwo niesamowitych wrażeń. Zwiedziliśmy wystawy koloru i światła, zobaczyliśmy zaskakujące aranżacje, poznaliśmy tajniki powstawania kolorów, jednocześnie wspaniale spędziliśmy czas w strefie zabawy w miłej i pełnej radości atmosferze.
1a uczy się grać w szachy
Uczniowie klasy 1a wzięli udział w szachowej lekcji online przeprowadzonej przez instruktorkę szachową Emilię Podymską.
Nauczyli się podstawowych zasad gry w szachy, zaczynając od reguł przechodząc stopniowo do strategii. Ćwiczyli koncentrację, pamięć i uwagę, cierpliwość, logikę i intuicję.
Ulubieni bohaterowie lektur
Klasa 7a na języku polskim przebierała się za ulubionych bohaterów lektur. Wśród postaci, które prezentowali uczniowie były m.in. takie jak: Róża i Mały Książę, Świtezianka, Józio i Rózia oraz Widmo Złego Pana z "Dziadów" cz. II, Herold, Książę Jagiełło oraz Jurand ze Spychowa z lektury "Krzyżacy", Pan Piotr i jego żona z "Żony Modnej" oraz Peggy Blue z "Oskara i pani Róży".
Zapraszamy do fotorelacji.
życzenia z okazji Dnia Matki
Konstanty Indelfons-Gałczyński
"Spotkanie z matką"
Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka,
a czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne.(...)
Z okazji Dnia Matki, klasa 4 żeglarska wraz z wychowawczynią życzy wszystkim Mamom, Mamusiom, Matulom, Mateczkom, Mamciom niekończącego się uśmiechu na twarzy, spokoju (o który trudno kiedy ma się dzieci), chwili wytchnienia, piękna poezji, filiżanki ciepłej kawy i spełnienia wszystkich, nawet tych najskrytszych, marzeń!
3ż - sprzątanie świata
Nasze sukcesy!
Uczniowie klas 1 – 3 brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orły Edukacji Wczesnoszkolnej”.
Z przyjemnością informujemy, że laureatami konkursu zostali: Igor Fudali-Szczechowiak, Julianna Bauerek, Ksawery Poźniak, Maciej Nytko, Tomek Madejczyk, Oskar Wisełka, Stanisław Waluga, Anna Kondziołka, Natalia Nowakowska, Tymek Szendra, Jakub Bartczak i Jakub Wiluń.
Serdecznie gratulujemy!
Warsztaty dietetyczne
Uczniowie klas 1 - 3 uwzięli udział w warsztatach dietetycznych pt. "Ile cukru w słodyczach - robimy własne rafaello". Pamiętajmy! Poprzez dobre i wartościowe jedzenie dbamy o nasze zdrowie!
Uczniowie klasy 2c brali udział w warsztatach teatralnych w Akademii Teatru i Sztuk Wrażliwych.
Przeżyli niezwykłą przygodę z teatrem, gdzie zdobyli nowe umiejętności, wyzwolili swój twórczy potencjał, lepiej poznali samych siebie, swoje emocje i możliwości przy tym bawiąc się fantastycznie.
Nasze sukcesy!
Wyniki międzyszkolnego konkursu: „Nasze zdrowie w naszych rękach”.
Z dumą informujemy, że uczennica naszej szkoły Maja Rączka z klasy 5b zdobyła II miejsce w międzyszkolnym konkursie na plakat pt. „Nasze zdrowie w naszych rękach” zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku . Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty - śpiewał Marek Grechuta. I w sercach klasy 4ż także na dobre zagościła wiosna.
180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej
3 maja 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm, doceniając literacki dorobek Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną, postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię „Roty”. Tym samym ustanowiono rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale oceniono, że Konopnicka była "jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej". Warto także dodać, że Rota po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była konkurentem Mazurka Dąbrowskiego do określenia mianem hymnu narodowego.
Z tej okazji klasa 4ż i 4a w ramach lekcji języka polskiego wykonały plakaty dotyczące życia i twórczości Marii Konopnickiej. Natomiast kl. 4ż odśpiewała jedną z najpiękniejszych pieśni patriotycznych - Rotę. Zapraszamy do wysłuchania pieśni na stronie SP10 na FB.
W szkole jest jak na statku.
Statek przemierza dalekie wody zatrzymując się w portach, w których na załogę czeka mnóstwo wrażeń. Naszą klasę 4 żeglarską na języku polskim, podczas omawiania lektury "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" czekało kolejne wyzwanie - wykonanie pracy w 3D. Więc wzięliśmy wiatr w żagle, chwyciliśmy za ster i oto co wyszło z naszej pracy. Poniżej znajduje się fotorelacja.
Z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 maja, uczniowie reprezentowali naszą szkołę. Uczestniczyli w mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Św. Antoniego oraz w uroczystym apelu na Rybnickim Rynku.
NASZE SUKCESY!
Laureatka konkursu plastycznego „ZAJĄCZEK WIELKANOCNY”
DK Niewiadom organizował wielkanocny konkurs plastyczny. Odzew był również z naszej szkoły. Dzieci klas I – III postanowiły wystartować. Pośród wielu prac znalazła się ta jedyna, inna, nietypowa…. Zajączek Zuzanny Morys zachwycił jury i zdobył II miejsce. Mamy zwycięzcę! Brawo! Zwyciężczyni gratulujemy kreatywności, pomysłowości i dobrych chęci.
Ale słodki!
Klasa I b poznaje inne oblicze miodu.
Cały czas się uczymy. Wiemy już, że nauka wcale nie musi być nudna. Nie wiedzieliśmy jednak, że może być słodka!!! A tak właśnie było u nas na lekcji. Dlaczego?
Podczas zajęć poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak z kwiatów powstają owoce. Poznawaliśmy zwyczaje pszczół oraz trudną pracę pszczelarza. Wszystko zakończyło się degustacją pyłku pszczelego miodu. No i który najlepszy – wielokwiatowy, akacjowy, cytrynowy, malinowy czy z czarnym bzem? Wszystkie były nie tylko pyszne, ale przede wszystkim zdrowe. To już wiem na pewno.
No i żeby było jeszcze ciekawiej na koniec zrobiliśmy świeczki z pszczelej węzy.
Zakładamy ogródek warzywny
Podczas lekcji z przyrody klasa 3a posiała warzywa na szkolnym ogrodzie. Cierpliwie poczekamy na szczypiorek, koperek, sałatę, buraki i ogórki.
nasze sukcesy!
Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Zuzanna Baj (kl. 8 ż) zdobyła tytuł LAUREATA w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym.
Do konkursu przygotowywała uczennicę p. Agnieszka Słomka.
Mali ratownicy
W dniu 13 kwietnia 2022 uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w warsztatach Pluszakowego Pogotowia 2022, które przeprowadziło dwoje przedstawicieli Fundacji Kumak.
Co trzeba było zrobić, aby zostać Małym Ratownikiem? Przede wszystkim udowodnić, że wie się co należy zrobić z sytuacji zagrożenia życia. To nie tylko pierwsza pomoc, ale również dbanie o własne bezpieczeństwo i prawidłowe powiadomienie służb ratunkowych. Każda z takich umiejętności była weryfikowana przez specjalistów.
Uczniowie otrzymali specjalne karty pracy, na których zbierali naklejki za pozytywnie zaliczone bloki tematyczne. Uczestnicy utrwalili sobie numery alarmowe, musieli odegrać scenkę z poprawnym wezwaniem pomocy na miejsce zdarzenia, ćwiczyli na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznali się z działanie defibrylatora AED oraz poznali wyposażenie torby medycznej.
Po warsztatach każdy uczestnik otrzymał dyplom Małego Ratownika potwierdzający udział w zajęciach.
turniej koszykówki chłopców
W środę 13 kwietnia 2022r., w ramach rozgrywek miejskich rozegrany został turniej koszykówki chłopców. W naszej grupie rozlosowano reprezentacje: SP 9, SP 10, SP 34 i SP 35, która ostatecznie jednak wycofała się z rozgrywek. Poza zasięgiem wszystkich zespołów była drużyna SP 9, której zawodnicy na co dzień występują w barwach Miejskiego Koszykarskiego Klubu Sportowego.
Wyniki poszczególnych spotkań:
SP 10-SP 34 39:24
SP 9-SP 34 117:11
SP 10 –SP 9 13:85
W skład naszej reprezentacji weszli : Bartek Zawiła (4 i 0), Szymon Krajcarz, Kacper Wisniewski, Jakub Wójcik - wszyscy 7ż, oraz Tomek Dudek (3 i 3), Karol Gaj (10 i 6), Dominik Tarnowicz (6 i 0), Michał Michalski, Wojtek Ryziński (4 i 0), Robert Konik (10 i 4), Oliwier Wisniewski (2 i 0).
Trenerem zespołu była Gabriela Wistuba.
Gratulujemy chłopcom dobrego występu, a zwycięzcom grupy życzymy powodzenia w dalszych etapach rozgrywek!
Reprezentacja SP 10
SP 34 z trenerem M. Troszką
stolik sędziowski
Awans naszych siatkarzy do finału!
Nasi siatkarze rozegrali turniej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2021/2022, którego stawką był awans do finału powiatowego.
W turnieju wzięły udział reprezentacje: SP 10 Rybnik, SP 12 Rybnik, SP 27 Rybnik. Nasza drużyna wygrała wszystkie mecze i awansowała do finału.
Wyniki meczów:
SP 10 Rybnik – SP 12 Rybnik 2-0 (25-15, 25-18)
SP 27 Rybnik – SP 12 Rybnik 2-0 (25-21, 25-12)
SP 27 Rybnik – SP 10 Rybnik 1-2 (17-25, 25-20, 14-16)
Turniej Trzecioklasisty
W dniu 5 kwietnia uczniowie Naszej szkoły uczestniczyli w Turnieju Trzecioklasisty, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 31 w Rybniku. Pięcioro reprezentantów Naszej szkoły rywalizowało w zdrowej i miłej atmosferze sprawdzając swoje umiejętności z matematyki, angielskiego oraz wychowania fizycznego. Najważniejsza była dobra zabawa oraz nowi przyjaciele z innych szkół.
Jesteśmy z Was bardzo dumni!!! Dziękujemy!!!
sadzimy rośliny
Jednym z działań podjętych z okazji nadchodzącego Dnia Ziemi w klasie 1a było sadzenie roślin doniczkowych. Jak wiemy, rośliny są nie tylko dekoracją, ale przede wszystkim produkują tlen oraz oczyszczają i nawilżają powietrze, którym oddychamy. Wspólnymi siłami udało nam się stworzyć zielone kąciki – zielone płuca w naszej sali lekcyjnej. Podczas tak ciekawej lekcji przyrody dzieci poznały nie tylko warunki, jakie muszą mieć spełnione rośliny, by mogły rosnąć, ale także dowiedziały się, jak je sadzić i pielęgnować oraz w jaki sposób można je rozmnażać.
SPOTKANIE Z HIGIENISTKĄ STOMATOLOGICZNĄ
Jak powinniśmy dbać o swoje zęby i jak przestrzec się przed próchnicą? Na te i inne pytania podczas wspólnego spotkania pomogła nam odpowiedzieć higienistka stomatologiczna z Kliniki Stomatologicznej StomaDental wRybniku. Pani Zuzanna zachęcała nas do odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Opowiedziała nam jak zbudowane są zęby. Pokazała, jak prawidłowo je szczotkować oraz co jeść, aby były zdrowe.
Teraz na pewno wiemy i zapamiętamy:
- że codzienne mycie zębów powinno być naturalną czynnością higieniczną, taką jak mycie rąk po skorzystaniu z toalety czy też codzienna kąpiel;
- jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej;
- jak prawidłowo szczotkować zęby;
- że jest to inwestycja w nasze zdrowie.
Na zakończenie warsztatów wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a upominki w postaci pasty do zębów oraz dyplomów jeszcze długo będą przypominały nam o tym spotkaniu.
Dziękujemy.
Uczniowie klasy 2c na tropie matematyki
Uczniowie przekonali się, że matematyka to coś więcej niż liczenie, że otacza nas ze wszystkich stron i wszyscy z niej codziennie korzystamy.
klasa 2a wita wiosnę
Jak to śpiewał Marek Grechuta:
"Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
Wiosna wiosna wiosna ach to ty"
W klasie 2a w poniedziałek uczniowie poczuli wiosnę na wiele różnych sposobów.
Założyliśmy hodowlę fasolek oraz posadziliśmy Bratki oraz około 200 cebulek kwiatów przed naszą szkołą. Ojj będzie kolorowo. Przy okazji powtórzyliśmy sobie informacje dlaczego warto sadzić kwiaty i jaki to ma wpływ na wszystko wokoło nas.
Czekamy z niecierpliwością na efekty naszej pracy.
Nie obyło się bez skorzystania po raz pierwszy w tym roku kalendarzowy z naszego placu zabaw... to był ciekawy dzień...
Zapraszamy na krótką fotorelację.
Klasa 2c wita wiosnę
dzień kolorowej skarpetki
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
Klasa 2a i 2c włączyła się w akcje i przyszła w kolorowych skarpetkach. Co więcej zachęcali także swoich najbliższych by w ten dzień mieli 2 różne skarpetki...
Ponadto wykonaliśmy plakaty, które zostały wywieszone na korytarzu szkoły.
nasze sukcesy!
Mamy zaszczyt poinformować, że w dniu 16 marca 2022 r., nasze uczennice - Jana Brzakalik oraz Natalia Zawiła z klasy 4ż, które wygrały szkolny konkurs recytatorski, brały udział w miejskim konkursie recytatorskim organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Rybniku w kategorii wiekowej klas 4-6. Dziewczęta walczyły wytrwale i pomimo swojego debiutu na dużej scenie spisały się doskonale! Jana Brząkalik została wyróżniona! Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!
Poniżej znajduje się fotorelacja.
Świętujemy dzień kobiet!
8. marca to wyjątkowy dzień w roku. W tym właśnie dniu swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe.
Także wśród uczniów naszej szkoły nie mogło zabraknąć chwil na świętowanie tego pięknego dnia.
Wszystkim Paniom i Dziewczynom życzymy szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń i samych przyjemnych w życiu zdarzeń...
Klasy: 3a, 3b, 3c i 3ż wzięły udział w wycieczce do Wisły.
Dzieci poznawały krajobraz górski, miały możliwość uczestniczyć w kuligu, pobawić się na śniegu oraz zintegrować się podczas trwania wycieczki.
9.02.2022 w klasie 2c obchodziliśmy dzień pizzy.
Nasze sukcesy!
Mamy zaszczyt poinformować, iż uczennica Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 10 zajęła I miejsce w regionalnym konkursie plastycznym w kategorii klas 4-6 pt. "Moja wizja Narnii", którego organizatorem był Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku. Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!
Bale karnawałowe w klasach 1 - 3
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla naszych uczniów to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 10 i 11 lutego dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było zobaczyć: wróżki, królewny, piratów, policjantów, księżniczki, rycerzy, żołnierzy, i … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Było głośno, kolorowo i radośnie, jak na karnawał przystało!
dzień bezpiecznego internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Nasza szkoła dołączyła do inicjatywy zorganizowanej przez PCPSI. W klasach 1-3 zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne o tematyce bezpiecznego internetu. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.
NASZE SUKCESY!
KONKURS BOŻONARODZENIOWY „KARTKA ŚWIĄTECZNA”
Dom Kultury w Rybniku Niewiadomiu był organizatorem konkursu, który polegał na wykonaniu kartki bożonarodzeniowej.
W ten nietypowy sposób chciał zachęcić uczniów szkół podstawowych do umacniania więzi rodzinnych i środowiskowych oraz pobudzenia wyobraźni i rozwijania uzdolnień plastycznych.
Odzew ze strony uczniów klas najmłodszych naszej szkoły był niesamowity. Ich wielkie zaangażowanie, pomysłowość, kreatywność oraz oryginalność prac sprawiły, że naszą szkołę reprezentowało 79 kartek bożonarodzeniowych.
Jury przyznało:
JULII KORNAS z klasy 3 a – II MIEJSCE
ZUZANNIE BUGLI z klasy 2c – III MIEJSCE.
Gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni! Życzymy kolejnych sukcesów!!!
klasy 1 - 3 grają W Kin-Ball!
Kin-Ball jest to gra zespołowa pochodząca w prowincji Quebec w Kanadzie, której główną cechą charakterystyczną jest duża piłka (o średnicy 122 cm), a mecze rozgrywane są pomiędzy trzema i więcej zespołami w tym samym czasie. Zawodnicy w równym stopniu uczestniczą w grze, nikt nie stoi z boku i nie jest pomijany. Przepisy są bardzo łatwe i nie trzeba dużych umiejętności by zacząć grać. Kin-ball rozwija sprawność fizyczną, refleks, a przede wszystkim współpracę gdyż każdy uczestnik musi brać czynny udział i być aktywny.
Kin-Ball to niesamowita zabawa i rywalizacja drużyn!
WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ W ŻORACH OSINACH
3 lutego uczniowie klas 1A oraz 1B wybrały się do CER w Żorach. Uczestniczyli tam w programie edukacyjnym przeznaczonym dla szkół podstawowych pod tytułem „Jestem spadkobiercą i twórcą dziedzictwa kulturowego”.
Podczas lekcji regionalizmu na żywo, poznały najważniejsze zwyczaje charakterystyczne dla naszego regionu oraz zdobyły wiedzę z zakresu historii, tradycji i obrzędowości Górnego Śląska.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach „W JAŚKU PIÓRA – SZKUBACZKI”. Poprzez czynny udział w zajęciach dowiedziały się w jaki sposób wykorzystywało się ptasie pióra w różnych obszarach życia człowieka, jak dawniej wyglądały śląskie rodziny, ich domy i gospodarstwa; jak pracowano, bawiono się.
Wszystko odbywało się w rodzinnej atmosferze, z dużą dawką humoru, przy muzyce i śpiewie.
PROJEKT EDUKACYJNY ,,KOMÓRKA 3D”
Uczniowie klasy V w ramach projektu edukacyjnego z biologii pt. ,,Komórka 3D” wykonali przepiękne modele. Były wśród nich komórki zwierzęce, roślinne oraz bakteryjne. Do ich budowy uczniowie wykorzystali materiały stałe (plastelina, styropian, koraliki, włóczka, sznurki, rurki plastikowe, tektura, papier, plastikowe pojemniczki) oraz jadalne (galaretki, siemię lniane, makaron, mandarynki, śliwkę).
"Zapal Światło Wolności"
W dniu 13 grudnia br. klasa 4ż brała udział w akcji "Zapal Światło Wolności" . Tego dnia o godzinie 19:30 w naszych domowych oknach zapłonęło Światło Wolności w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Płomień jest znakiem pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.
w świątecznym nastroju
wycieczka do Raciborza
Uczniowie klasy 3ż i 4a odbyli ciekawą wycieczkę do Raciborza, gdzie mieli okazję poznać zabytki miasta oraz jego historię, ciekawie opowiedzianą przez przewodników tamtejszego muzeum. Po zwiedzaniu miasta klasy udały się na ,,lekcję przyrody ,, do Arboretum Ziemi Morawskiej gdzie pod okiem tamtejszych botaników uzyskali cenne wiadomości przyrodnicze, całej wycieczce towarzyszyła piękna pogoda , dobry humor i wspaniała natura.
PROGRAM EDUKACYJNY „SZKOLNE PRZYGODY SŁODZIAKÓW”
Edukacja ekologiczna dzieci, jak żyć blisko natury i w zgodzie z nią jest niezwykle ważna.
Dlatego Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka, od lat wspiera edukacyjne inicjatywy dla dzieci, które pozwalają rozwijać ich wiedzę i umiejętności, pobudzać kreatywność i uczą jak od najmłodszych lat żyć blisko natury i w zgodzie z nią. Tym razem program miał na celu pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody oraz odkryć przed nimi sekrety otaczającego ich środowiska, zachęcić dzieci do wyjścia z domu, by w dobie mediów i Internetu oderwać ich wzrok od ekranu komputerów, telefonów i telewizorów. Nowi bohaterowie Swojaki – wśród których są także zagrożone i chronione gatunki zwierząt, przybliżyły dzieciom rozmaite regiony Polski, pokazał im co kryje przyroda i jak żyć z nią w zgodzie, ale przede wszystkim wyciągnęły dzieci na świeże powietrze, by razem obserwować magię natury!
Oto efekty działań podjęte przez uczniów klasy 1b oraz 3 c.
wizyta św. Mikołaja
6 grudnia odwiedził nas św. Mikołaj. Wszyscy uczniowie otrzymali od niego wspaniałe prezenty.
Klasy 1a, 1b, 2a i 2c w Pokazowej Sztolni
Zwiedziliśmy Pokazową Sztolnię w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej. Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca górnika. Wszyscy zostaliśmy pasowani na Młodszego Gwarka i przyjęto nas do braci górniczej Sztolni.
wycieczka klas 1A i 1B do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach
25 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Zobaczyliśmy tam wiele oryginalnych roślin z odległych zakątków świata. Poczuliśmy klimat tropików, pory suchej i deszczowej na sawannie, a także obserwowaliśmy życie zwierząt wodnych w akwarium. Panie przewodniczki zwróciły naszą uwagę na rośliny ginące, jak np. kakaowiec, którego jest coraz mniej i wkrótce możemy nie mieć surowca do produkcji czekolady - co nas bardzo zmartwiło. Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń, pobudziła nasze zainteresowania przyrodą i przybliżyła miejsca na świecie, które być może w przyszłości sami zwiedzimy.
"Szkoła do hymnu" 2021
Do tegorocznej edycji akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiło się prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.
Akcja „Szkoła do hymnu” to przedsięwzięcie, które jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r. Wtedy, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, biliśmy „Rekord dla Niepodległej”. Blisko 5 mln uczniów, prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty (468 930) z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.
Rok później – w 2019 r. – do akcji przyłączyło się ok. 3,9 mln uczniów oraz blisko 380 tys. nauczycieli z 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek.
W ubiegłym roku, z uwagi na pandemię oraz ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i placówek, akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. Łącznie do akcji przyłączyło się w 2020 r. ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz 134 placówki polonijne.
„Szkoła do hymnu” to akcja o charakterze patriotycznym. Jej celem jest włączenie społeczności szkolnych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Dziękujemy, że co roku jesteście z nami!
#SzkołaDoHymnu
Wizyta w bibliotece
Klasa 3a wybrała się do biblioteki. Wspólne czytanie książki oraz super zabawa zachęciła uczniów do korzystania z czytelni.
Pierwszaki uczą się pierwszej pomocy
Dlaczego powinniśmy uczyć dzieci pierwszej pomocy?
• ponieważ 70% przypadków zatrzymania akcji serca ma miejsce poza szpitalem;
• ponieważ 70% tego typu wypadków ma miejsce w domu;
• ponieważ w 50% przypadków są jacyś świadkowie, którzy mogą pomóc;
• ponieważ w 30% przypadków próbowano udzielić pierwszej pomocy;
• resuscytacja oddechowo-krążeniowa zwiększa możliwość przeżycia poszkodowanego.
8 listopada klasy 1A, 1B, 1C przeszły intensywny kurs pierwszej pomocy.
Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
Od 2007 roku kraje europejskie obchodzą Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”)
Nawyki żywieniowe z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy styl życia i odżywiania. Dzieci, które poznają zalety zbilansowanego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia.
Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku! To bardzo niepokojące zjawisko, które jest wynikiem głównie złej diety. Nadwaga powoduje spore problemy ze zdrowiem, takie jak cukrzyca czy schorzenia wątroby. Także w dorosłym życiu dzieci z nadwagą narażone są na choroby serca, raka, nadciśnienie, udar mózgu i depresję. Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób, a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka.
W naszej szkole już pierwszaki wiedzą, jak należy prawidłowo się odżywiać!
8 listopada uczniowie klas 1 – 3 samodzielnie wykonały zdrowe drugie śniadanie.
Uczniowie klasy 3a przygotowali piękne makiety lasu.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat... rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Bajkowe postaci sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
Oto, jak w naszej szkole obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień.
"Opowieści z Narnii- lew, Czarowica i stara szafa" w 4a i 4ż
W dniu 25 października klasy 4 a i 4 ż omawiając na języku polskim tym razem "Opowieści z Narnii- lew, Czarowica i stara szafa" przeniesli się do magicznego świata Narnii. Uczniowie wykonywali w lekturownikach magiczne szafy. Niespodziewanie podczas jednej z lekcji odwiedzili nas Biała Czarownica, Łucja i Pan Tumnus.
Zapraszamy na krótką fotorelację.
sadzimy drzewa
12 października klasa 3c wzięła udział w akcji sadzenia drzew wokòł szkoły. Celem tego działania jest szerzenie świadomości ekologicznej młodych Polakòw, jak również aktywne zaangażowanie ich w ochronę przyrody jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego.
"Akademia Pana Kleksa" w 4a i 4ż
Czy szkoła musi być nudna? Nie! W dniu 5 października 2021 roku klasa 4 a i 4 ż na lekcji języka polskiego przeniosła się do zaczarowanego świata Akademii Pana Kleksa.
„Niewidomy – nie widzę problemu”
W naszej Szkole odbyły się warsztaty pt.: „Niewidomy – nie widzę problemu” dla uczniów klas 1-4. Prowadził je pan Sebastian Grzywacz, przewodnik Niewidzialnej Wystawy, założyciel Fundacji Ponad Słowami, który stracił wzrok jako młody człowiek. Uczniowie dowiedzieli się, jak do tego doszło i jak poradził sobie z konsekwencjami tego tragicznego wydarzenia. Pan Sebastian stwierdził, że najbardziej przeraża nas to, co jest nieznane, a następnie udowodnił, że prowadzenie ciekawego, aktywnego życia jest możliwe nawet przy tak poważniej niepełnosprawności. Opowiedział o trudnych chwilach w jego życiu i sposobach radzenia sobie. Powiedział też jak ważna jest rozmowa i drugim człowiekiem. Nakreślił problem agresji i sposobów radzenia sobie z nią. Mówił o znaczeniu siły umysłu, a nie siły fizycznej. Zaprezentował wynalazki techniczne, umożliwiające mu sprawne korzystanie z Internetu i „czytanie” książek. Zaintrygowani uczniowie wysłuchali internetowych komunikatów wypowiadanych w czterokrotnie szybszym tempie niż jest zwykle stosowane. Zaprezentował też metody uczenia się, poznawania świata osób niewidomych. Prezentacja zamieniła się w interesującą opowieść o potędze ludzkiego mózgu, który, pozbawiony możliwości używania jednego zmysłu, rozwija inny.
Cenną lekcją była też prezentacja częstych, jednak niewłaściwych zachowań osób, które usiłują pomóc niewidomym, np. przy przejściu przez jezdnię, a także wyjaśnienie, dlaczego te próby pomocy mogą być nieskuteczne, i jednocześnie przedstawienie dobrych praktyk. Nie zastanawiamy się nad tym, że sam sposób ujęcia pod rękę może być odebrany przez osobę niewidomą jako atak. Warto nie tylko chcieć pomóc, ale także pomagać umiejętnie.
Pan Sebastian swoją osobą przekazał nam cenne prawdy życiowe, udowadniając, że niepełnosprawność nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego, co mogą robić ludzie zdrowi, ale zaznaczył, że należy realnie oceniać własne ograniczenia.
Warto zaznaczyć, że największą atrakcją był pies przewodnik, wyjątkowo inteligentny Roll - nieoceniony towarzysz, którego uczniowie przywitali z dużym entuzjazmem. Roll uważnie i dzielnie pomaga swojemu właścicielowi w bezpiecznym poruszaniu się. Uczniowie zdobyli również cenną wiedzę odnośnie właściwego traktowania zwierząt i postępowania z nimi.
Umiejętność nawiązania kontaktu ze słuchającymi i osobowość prowadzącego warsztaty sprawiła, że uczniowie słuchali opowieści z zainteresowaniem. Była to prawdziwa lekcja zrozumienia, wrażliwości, empatii i uważności.
DZIĘKUJEMY
"Szkoła pamięta"
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji "Szkoła pamięta", której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności i polskich tradycjach. W ramach zajęć bibliotecznych i na lekcjach uczniowie przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Warsztaty z robotyki w 1a
Uczniowie klasy 1a z radością i dużym zaangażowaniem uczestniczyli w ciekawych warsztatach, na których samodzielnie wykonali i zaprogramowali małe roboty z klocków LEGO.
Z wizytą na poczcie
Uczniowie klasy 2c w dniu 19.10.2021r. wybrali się wraz z wychowawczynią na pocztę. Celem tej wycieczki było zapoznanie z instytucją poczty i pracą listonosza. Uczniowie poznali zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza jak również zapoznali się z droga listu, paczki i innych przesyłek.
Nasze sukcesy!
Serdecznie gratulujemy uczennicy kl. 3b, Weronice Ważnej, wyróżnienia w konkursie adresowanym do uczniów klas 1-3 z terenu województwa śląskiego pt. "Kumate zwierzę, czyli płazy w moim parku".
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy przestrzennej, przedstawiającej gatunek płaza, występującego na terenie jednego z parków krajobrazowych województwa śląskiego.
Konkurs organizowany był w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego pn. "#zaPARKujMY! w województwie śląskim".
Życzymy Weronice dalszych sukcesów!
18 października w naszej szkole zorganizowano projekcję filmu "Nie zabierajcie mamy". Film oglądali uczniowie starszych klas - 7a, 7ż, 8ż.
"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981. Pamiętamy!"
W ramach projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981. Pamiętamy!" w dniach od 15 do 18 października 2021 roku na terenie naszej szkoły była prezentowana wystawa przygotowana przez IPN dotycząca wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wystawę zwiedzili uczniowie klas: 1a,1b, 1c, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b, 3ż, 4a, 4ż, 5a, 5b, 7a, 7ż, 8ż.
"Mój nauczyciel"
Jak co roku młodsi uczniowie klas 2, 3 i 4 brali udział w konkursie "Mój Nauczyciel". Zainteresowanie konkursem było wielkie. Dzieci żywo interesują się tym zawodem i chętnie wykonują piękne prace konkursowe. Celem konkursu było kształtowanie postawy szacunku dla pracy nauczyciela oraz rozwijanie twórczych umiejętności dzieci.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Wizyta klasy 5b w Muzeum w Raciborzu i udział w lekcji muzealnej dotyczącej wierzeń starożytnych Egipcjan.
Wycieczka do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
W środę 6 października 2021 uczniowie z klas drugich wyruszyli na wycieczkę do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Celem wyjazdu było poznanie flory i fauny występującej w lesie; poszerzenie słownictwa poprzez poznanie różnorodnych gatunków roślin, drzew i krzewów; pogłębianie świadomości ekologicznej wobec środowiska naturalnego oraz wyrabianie pozytywnych nawyków spędzania czasu wolnego.
Pobyt w Raciborzu uczniowie rozpoczęli od spaceru z przewodnikiem po Arboretum, który dał wszystkim uczestnikom możliwość poznania ciekawych gatunków drzew, krzewów. Uczniowie mieli też okazję doświadczyć śpiewu ptaków. Brali udział w warsztatach przyrodniczych połączonych z tworzeniem obrazów z darów jesieni. Najbardziej zaś wszystkich zachwyciły zwierzęta w mini zoo, które uczniowie mogli podziwiać z bliska oraz labirynt rodem z baśni przypominający kwiat.
kącik patriotyczno-historyczny
W ramach projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981. Pamiętamy!" w naszej szkole został utworzony kącik patriotyczno-historyczny.
AKCJA #SADZIMY
1 października klasa 1b i 3b wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „sadziMy” pod patronatem Prezydenta RP.
We wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny mógł otrzymać sadzonkę. Do rozdania był milion młodych drzewek. To już trzecia edycja naszej wspólnej akcji.
– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.
Światowy Dzień Uśmiechu
Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.
A oto nasi uśmiechnięci uczniowie i nauczyciele:
Dzień Chłopaka
30 września chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki, oprócz tradycyjnych życzeń, wręczyły kolegom prezenty. Dla osłodzenia święta zarówno chłopcy jak i dziewczynki zostali obdarowani słodyczami ufundowanymi przez rodziców. A jacy są nasi chłopcy? Wiadomo, że czasem z nich niezłe urwisy. Lubią samochody, piłkę nożną i superbohaterów… Marzą, żeby zostać policjantami, strażakami, żołnierzami czy mechanikami! Czasem się wygłupiają i zaczepiają dziewczyny, ale mimo to ich lubimy! Obchody DNIA CHŁOPAKA minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.
"Wrzesień z orientacją sportową"
"Bielsko-Biała Nocą", to zawody na których uczniowie naszej szkoły rywalizują każdego roku. Tym razem jednak swoje debiuty zaliczyli nowicjusze z klas trzecich i czwartych. Wszyscy doskonale się bawili i odnaleźli wszystkie punkty w terenie pomimo zapadającego zmroku.
Siódemka najmłodszych orientalistów wróciła do domu z dyplomami, medalami i mnóstwem pozytywnych wrażeń.
"Rybino", to z kolei zawody, które corocznie organizuje nasz Uczniowski klub Sportowy Reflex. Zawody te są równocześnie Mistrzostwami Śląska.
W tegorocznej edycji tytuł Mistrza Śląska zdobyła Lena Janiak oraz Konik Robert.
Wszystkim starszym zawodnikom gratulujemy sukcesów sportowych a najmłodszych zapraszamy na zajęcia z orientacji.
Powitanie jesieni
W minionym tygodniu uczniowie klasy 2c pięknie powitały jedną z pór roku jaką jest jesień. Podczas zajęć udekorowali salę lekcyjną, wykonali pracę plastyczną pt. "Jesienny pejzaż". Ponadto brali udział w licznych zabawach ruchowych. Wybrali się również na krótki spacer w poszukiwaniu darów jesieni.
Międzynarodowy Dzień Orderu Uśmiechu
We wtorek 21.09.21 uczniowie klasy 2c świętowali Międzynarodowy Dzień Orderu Uśmiechu.
"Z darami natury świat nie jest ponury"
"Kasztanowy zawrót głowy" uczniów klasy 2c w ramach projektu edukacyjnego pt. "Z darami natury świat nie jest ponury"
#zdaraminaturyswiatniejestponury
Sprzątanie świata 2021
W weekend 17-19 września miał miejsce wielki finał akcji „Sprzątanie świata – Polska”. W tym roku akcji przyświecało hasło “Myślę, więc nie śmiecę”. Również Nasi Uczniowie przyłączyli się do dbania o Planetę poprzez:
- sprzątanie zaśmieconych okolic miasta, parków oraz lasów
- tworzenie przepisów kulinarnych z resztek jedzenia oraz przedmiotów wykonanych z odpadów
- malowanie plakatów pt. „ Myślę, więc nie śmiecę”
dzień w piżamie
Piątek był dniem szczególnie miłym, nie tylko z racji coraz bliższego weekendu, ale także, a może nawet przede wszystkim dlatego, że Samorząd Uczniowski ogłosił go „Dniem piżamy”. Każdy, kto miał ochotę, mógł w tym dniu paradować po szkole w cieplutkiej i mięciutkiej piżamie, z szlafroczkiem zarzuconym na plecy i w swoich domowych kapciach na stopach. Tego dnia czuliśmy się w szkole ... jak w domu :-)
dzień kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy. My również obchodziliśmy ten dzień w naszej szkole.
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach, podczas których odbywały się rozmowy na temat talentów i wiary w swoje możliwości. Czytaliśmy książkę kanadyjskiego pisarza Petera H. Reynoldsa o historii Vashti. Dzieci odkrywały w sobie talenty: śpiewały, rysowały, malowały, wyklejały i bawiły się. Inspirowały się niezwykłą historią małej dziewczynki, która dzięki kropce uwierzyła w siebie i swoje możliwości.
Każdy ma jakiś talent i trzeba w siebie uwierzyć, aby go dostrzec.
rok szkolny 2020/2021
Wycieczka do Rud
Dnia 17 czerwca klasa 6ż po trudach nauczania zdalnego pojechała na wycieczkę do Rud. Wspólnie integrując się, uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w ośrodku Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Poprzez gry i zabawy na świeżym powietrzu wspólnie odkrywali piękno przyrody.
zbiórka plastikowych nakrętek
AKCJA GÓRA GROSZA W NASZEJ SZKOLE
To niezwykła akcja w niezwykłych czasach, bo ten rok szkolny to duże wyzwanie dla nas wszystkich.
Doświadczenia nauki zdalnej pokazał, jak ważny jest każdy gest życzliwości i dobroci, uświadomiły, co znaczy wzajemna pomoc. Przekazane przez Was monety to realna pomoc dla bardzo wielu dzieci. Dla niektórych to wsparcie materialne, dla tych z zaległościami w nauce – korepetycje. Dla innych – możliwość rozwijania talentu lub też dofinansowanie na progu samodzielności. Dla całych rodzin możliwość otrzymania wsparcia w Ośrodkach Specjalistycznych „Port”.
Dzięki Wam działalność Towarzystwa Nasz dom jest możliwa!
Zebraliśmy 761,50 złotych!
Bardzo serdecznie dziękujemy Wam za zaangażowanie w akcję.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Emocja" w klasie 3 a
Zrealizowaliśmy ostatni moduł pt. "Odwaga". To była bardzo ciekawa i pouczająca lekcja o odwadze. Dzięki pracy nad tym modułem potrafimy nazwać przeżywane emocje i uczucia. Poznaliśmy sposoby radzenia sobie z lękiem i ze stresem. Dowiedzieliśmy się, że nie musimy mieć superpeleryny i maski, by być odważnym. Możemy mieć swoje lęki, a pokonując je jesteśmy prawdziwymi superbohaterami.
Cały projekt EMOCJA nauczył nas bardzo wiele.... Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział.
Dzień Dziecka w klasie 1c świętowaliśmy bardzo aktywnie. Pogoda dopisała, więc urządziliśmy sobie piknik z licznymi atrakcjami.
LEKCJA PRZYRODY W II Ż
W ramach lekcji przyrodniczej i Światowego Dnia Pszczół, uczniowie kl. II ż, posadzili na szkolnym ogródku warzywa i wykonali poidełko dla pszczół.
Dzieciom towarzyszyła radość z długo oczekiwanego słoneczka i ciekawość przyrodnicza.
Klasa III a ukończyła IV moduł Międzynarodowego Programu edukacyjnego "Emocja".
Zajęliśmy się rozważaniami na temat empatii. Dowiedzieliśmy się gdzie mieszka, jak się objawia i że można się jej nauczyć. Dowiedzieliśmy się również, że nasze ręce nie służą do trzymania w kieszeniach - lepiej używać ich do pomagania! Trochę z przykrością myślimy o tym, że został nam do realizacji już tylko jeden moduł, ostatni...
KLASA III B uczestniczyła w programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
To ogólnopolski program edukacyjnych poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.
Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat.
Podczas zajęć dzieci wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których:
- nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne i jego zasoby ( powietrze, wodę oraz energię),
- nauczyły się troszczyć o rośliny i zwierzęta,
- poznały korzyści płynące z ruchu,
- dowiedziały się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa,
- poznały podstawowe zasady ekologii,
- przypomniały sobie jak segregować śmieci i co nowego można z nich stworzyć,
- dowiedziały się w jaki sposób można oszczędzać pieniądze.
Podczas zajęć wszyscy świetnie się bawili. Zaproponowane gry i zabawy internetowe jeszcze bardziej zachęcały do zabawy. Polecam je wszystkim chętnym! Znajdziecie je na stronie: https://przyjacielenatury.pl/
dzień kolorowej skarpetki
21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Tego dnia, zachęca się do założenia kolorowych skarpetek „nie do pary”, jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem, które ma na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
Ponieważ 21 marca przypada w niedzielę, do obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki przyłączyliśmy się dwa dni wcześniej, w piątek. Uczniowie i nauczyciele klas I - III rozmawiali na temat tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Założyli również skarpetki "nie do pary". Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
recykling w I a
W ubiegłym tygodniu 1a w ramach zajęć technicznych wykazała się niesamowitą kreatywnością wykorzystując materiały tzw. "śmieci" Dzieci stworzyły niesamowite budowle, każdy uczeń miał swoja wizję, swój pomysł, który realizował z dokładnością i starannością. Zapraszamy do galerii na przegląd sztuki recyklingowej.
Coś z niczego...
W minionym tygodniu klasa 1c spisała się na piątkę podczas zajęć dotyczących segregacji śmieci. Ponadto uczniowie przekonali się jak wiele fantastycznych rzeczy można stworzyć z niczego.
Zobaczcie sami...
dzień matematyki
12 marca Pani Ola z dziećmi z klasy 2a, które przebywały na świetlicy w nietypowy sposób uczciła Dzień Matematyki. Dzieci udały się na halę i wykonywały różne zadania matematyczno - sportowe takie jak:
- Skok z miejsca oraz mierzenie odległości za pomocą metra krawieckiego.
- Rzut woreczkiem do celu. Każdy kolor miał przypisany inną ilość punktów.
Zadaniem dzieci było przeliczanie punktów, które trafiły do celu po zakończonej turze.
- Krzyżówka sportowo - matematyczna.
To był wspaniały czas, w którym dzieci uczyły się i bawiły równocześnie!
Klasa III b w krainie wyobraźni
Dzieci uczestnicząc w zajęciach wyciszają swoje negatywne emocje i aktywnie angażują się w swoje dzieło. Są to zajęcia jedyne w swoim rodzaju, na których każda wypowiedź jest prawidłowa. Zabawowa forma pracy zachęca do podejmowania wyzwań, daje dużo radości i satysfakcji. Jeszcze bardziej pobudzają swoją wyobraźnię i wrażliwość co powoduje, że postawa dziecka staje się postawą małego artysty. Czy rezultaty ich pracy nie są fantastyczne?!
dzień kobiet w I c
Dziękujemy naszym chłopakom za życzenia i upominki.
Podróżujemy palcem po mapie
Podróżowanie to: odkrywanie, zwiedzanie, komunikacja, wrażenia, zawieranie nowych znajomości, niezapomniane uczucia... Podróżowanie to nauka! Właśnie dlatego życie bez niego byłoby nudne!
Sytuacja pandemiczna nie pozwala uczniom klasy III B na wspólne zwiedzanie malowniczych zakątków naszej Polski. Udało im się jednak wirtualnie przenieść się do Afryki i na Antarktydę. Oto efekty tej podróży.
Wirusoochrona
W dniu 19.02.2021 w naszej szkole zakończyła się interwencja „WIRUSOOCHRONA”.
W akcji brały udział klasy 1a, 1c oraz 2a.
Każda z klas miała do wykonania 4 tematy:
- Podstawowa higiena rąk.
- Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne
podczas epidemii koronawirusa.
- Podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność
fizyczna.
- Zasady higieniczne (w każdej klasie dodatkowy temat).
Wszystkie klasy były bardzo zaangażowane i chętne do pracy przy tematach. Teraz wiedzą dokładnie jakie są podstawowe zasady higieny. Znają piosenki, wierszyki oraz potrafią rozwiązywać zagadki i krzyżówki związane z zasadami w dzisiejszych czasach.
Zapraszamy na fotorelację.
M.Kubica, M.Joneczek, S. Deminger
podsumowanie akcji "psie serce"
"Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia,
nie widzę w nich zwierzęcia.
Widzę istotę żywą.
Widzę przyjaciela.
Czuję duszę "
A.D Williams
Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się do ponownej zbiórki karmy dla Schroniska w Rybniku.
Dziękujemy również nauczycielom za pomoc i wsparcie w akcji "PSIE SERCE".
Udało nam się uzbierać w pierwszej akcji (listopad) i w drugiej akcji (luty) ponad 80 kg mokrej i suchej karmy oraz 13 kocyków.
Cieszymy się,że los bezdomnych porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły.
POMAGANIE ZWIERZĘTOM ♥️BEZCENNE♥️
Samorząd Szkolny
DZIEŃ W DRESIE
Co wpływa na nasze zdrowie? Klasy I - III doskonale o tym wiedzą. 18 lutego obchodziliśmy "Dzień w dresie", bo dres jest najlepszym i najwygodniejszym strojem do ćwiczeń. Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywiania oraz przestrzeganie zasad higieny są dla naszych uczniów podstawą zdrowego stylu życia.
warsztaty kulinarne "Jemy zdrowo i kolorowo" w klasie III a
Uczniowie klasy 3a poznali zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, jakie znaczenia dla utrzymania zdrowia ma odpowiednia dieta, ograniczanie spożywania niezdrowych posiłków o niskich wartościach odżywczych oraz zachowanie umiaru w spożywaniu produktów słodzonych. Poznali konsekwencje zjadania ich w nadmiarze.
Przygotowali pyszne, zdrowe przekąski i desery. Z przepisów przyniesionych przez uczniów powstała książka kucharska "Zdrowa kuchnia klasy III a".
baliki klas 1 - 3
międzynarodowy projekt edukacyjny "Emocja" w klasie 3 a
aktywność ruchowa zimą 2 a i 2 c
dzień babci i dziadka w klasie 2 a
w świątecznym nastroju
Mikołaj w 3 b
Klasa 3 b jak co roku zaprosiła do siebie Mikołaja. Tegoroczne spotkanie było inne niż zawsze. Wszyscy spotkaliśmy się online. Pomimo tego wiele się dowiedzieliśmy. Wysłuchaliśmy historii jak Mikołaj poznał elfy i jak powstała fabryka zabawek. Zobaczyliśmy jak wygląda elfia poczta i gdzie odpoczywa Mikołaj. Wspólnie z Elfikiem poćwiczyliśmy. Wesoło było, bo używał on do ćwiczeń butelek z mlekiem i prezentów. Dostaliśmy także przepis na ulubione ciasteczka Mikołaja i jego drużyny. Oczywiście otrzymaliśmy upominek. Za wszystko dziękujemy!
edukacja przyrodnicza w 3 a
KLASA 3 B Z WIZYTĄ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE W RYBNIKU
Klasa 3 b - zabawa kluczem do wiedzy
Europe Code Week
Od 12 do 23 października uczniowie świetlicy oraz klas czwartych brali udział we wspólnej zabawie w kodowanie z zastosowaniem dyktanda graficznego.
DZIEŃ CHŁOPCA W 2 B
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
DZIEŃ KROPKI W 3 A
Spotkanie integracyjne klasy 5ż z wychowawcą.
Młodzież klasy 5 wspólnie z wychowawcą posumowała projekt "Bądź kumplem - nie dokuczaj". Uczniowie omawiali swoje prace i przygotowali "program naprawczy". Bardzo miło wspólnie spędziliśmy ten czas.
Dogoterapia w klasach drugich
bal karnawałowy klas I-III
2 a na lekcji w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej
Z życia klasy 1 a
przygotowania i święta klasy 2 b
Jasełka
Klasy drugie na zajęciach w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach- Osinach
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE 2 A
ZABAWA ANRZEJKOWA 2 A
Mikołaj w klasie 2 B
Z życia klasy 2 A
Z życia klasy 2 B
klasy 2 w straży miejskiej
pluszakowe pogotowie
Pierwszaki z Zespołu Szkół Sportowych i pluszowi pacjenci
Czterdziestu pięciu pierwszoklasistów z ZSS w Rybniku wzięło udział w projekcie Pluszakowe Pogotowie II.Mali ratownicy dzielnie poradzili sobie z każdym zadaniem. Zebranie 4 naklejek potwierdzających ich umiejętności nie stanowiło najmniejszego problemu. Pomimo małego stresu dzieci doskonale wiedziały, jak należy wezwać pomoc. Podczas zajęć nauczyły się również jak postępować z osobą poszkodowaną. Na fantomach z systemem QCPR mogły przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Zapoznały się z działaniem AED, wyposażaniem torby ratowniczej oraz perfekcyjnie opatrzyły pluszowych pacjentów. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
Zajęcia Pluszakowe Pogotowie II zostały zorganizowane przez Fundację Kumak i współfinansowane są przez Miasto Rybnik.
konkurs czytelniczy dla klas I-II
Praca Wre !!!! Projekt na edukację regionalną chłopców z 4A
dzień matki i dzień dziecka w klasie 1a
1 B w Puls Med
1B w Auchan
1B w castoramie
Konkurs "Mam Talent"
Międzyszkolne zawody sportowe "Pierwszak też potrafi"
Balik klas 1
szkolny konkurs poezji, prozy i piosenki obcojęzycznej
dzień babci i dziadka w klasie 1B
1 A wyjście do Auchan
Dzień babci i dziadka w klasie 1a
Balik klasy 4 A
Wigilijka klas pierwszych
Świąteczny turniej sportowy klas 1
Ozdabianie pierniczków 1a
Mikołaj
Dzień Górnika
Nauka I pomocy
ANDRZEJKI
Śniadanie daje moc
Warsztaty fundacji Kumak
Dzieciaki i zwierzaki
Pod takim hasłem odbyły się 25 października warsztaty rękodzieła w Zespole Szkół Sportowych nr 10 w Rybniku.
Z okazji Dnia Kundelka uczniowie pierwszych klas ZSS nr 10 w Rybniku pod okiem członków Fundacji Kumak tworzyli szarpaki dla psów oraz wędki dla kotów. – Dzisiejsze zajęcia mają pokazać dzieciom, że nie trzeba wydawać dużych pieniążków, żeby mieć fajną zabawkę dla swojego psa lub kota. Musimy mieć tylko kawałek niepotrzebnego materiału lub nakładkę na mopa i już mamy rewelacyjny szarpak dla psa, z kolei mała łatka z filcu lub trochę tiulu, patyczek i kawałek sznurka to super wędka dla kota – podkreślała Hanna Niedźwiedź z Fundacji Kumak. Dzieci sprawnie tworzyły cuda dla swoich pupili. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał dyplom „Zwierzoluba” oraz słodki upominek.
Zadanie pod nazwą „Dzieciaki i zwierzaki” jest współfinansowane przez Miasto Rybnik.
święto dyni
dzień języków obcych
zawody piłki nożnej z okazji dnia chłopca
wyjście do Auchan
Klasy 1 w Bricks 4 Kidz
Klasy 1 w Straży Pożarnej
klasy 1 - dzień dziecka na sportowo
warsztaty wiosenno-wielkanocne z rodzicami klas 1
fitness Kids z Renatą Stęchły z okazji dnia kobiet - klasy 1
bal karnwawałowy klas 1
pierwsza pomoc - warsztaty
brick4kidz - warsztaty z klockami lego
Dzień babci i dziadka w klasach 1