Laboratoria Przyszłości

Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Program ten ma doprowadzić do stworzenia nowoczesnej szkoły, w której odkrywane będą uzdolnienia uczniów, rozwijane talenty i zainteresowania. Program ma doprowadzić także do rozwoju umiejętności w zakresie nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki.

Dzięki „Laboratorium przyszłości” nasza szkoła otrzymała szydełka, druty i mnóstwo kolorowej włóczki.
W styczniu i lutym uczniowie klasy 6a i b uczyli się nabierania oczek na druty i wykonywania prawych oczek.

W ramach projektu ,,Laboratorium Przyszłości", dzieci świetlicowe w styczniu tworzyły ciekawe konstrukcje
budowlane z otrzymanych klocków.

W grudniu 2022 roku uczniowie klas czwartych zakończyli prace wykonywane na krosnach otrzymanych w ramach ,,Laboratorium przyszłości". Dzieła uczniów przedstawiały różnokolorowe domy, z których ułożono dekorację przedstawiającą wiejski krajobraz zimowy.

W czasie zabawy miło płynie czas. A jeśli taka zabawa uczy - to sukces murowany. Dzięki klockom Marioinex dzieci rozwijają wyobraźnię, kształcą wyobraźnię przestrzenną oraz uczą się współpracy w grupie.

Klocki mają kształt wafli, dzięki czemu można z nich tworzyć konstrukcje przestrzenne lub złożyć
planszę podobną do puzzli. Są bardzo lekkie i miłe w dotyku, dlatego chętnie z nich korzystamy.

W listopadzie nasi uczniowie kontynuowali pracę na sprzęcie dostarczonym w ramach „Laboratorium przyszłości”. Młodzież z klasy 8a uczyła się budować układy elektroniczne z gotowych elementów i zestawów.

Klasy 6a i 6b kontynuowały naukę haftu, a gotowe prace przedstawiające flagi narodowe, serca i kwiaty ozdobiły gazetkę z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada.

Uczniowie klas piątych ozdabiali talerzyki wełną, a klasy 4 pracowały na krosnach. Klasa 4ż
przygotowała zakładki, a klasy: 4a, b i s nadal wykonują tkane domki.

Klocki to najbardziej uniwersalna zabawka świata. Budowanie z klocków rozwija kreatywność dziecka, pobudza wyobraźnię i jest doskonałym sposobem na ćwiczenie małej motoryki i zdolności manualnych.

Nasi najmłodsi uczniowie korzystając z klocków konstrukcyjnych "Korbo" otrzymanych w ramach Laboratoriów Przyszłości, uczą się kodowania, planowania oraz współpracy. Klocki te dają im niesamowite możliwości konstruowania "maszyn", które potrafią się poruszać.
Stworzone w wyobraźni naszych uczniów urządzenia, przybierają realne kształty. I co najważniejsze, wszystko przebiega w atmosferze zabawy.

W październiku, w ramach programu „Laboratorium przyszłości” uczniowie klas szóstych otrzymali zestawy do haftu krzyżykowego: kanwę z nadrukowanymi wzorami, igły, nici i nożyczki.
W czasie lekcji techniki nasza młodzież haftuje kwiaty, serca i flagi.

W ramach programu „Laboratorium przyszłości” w październiku uczniowie zaczęli poznawać tradycyjne sposoby wykonywania tkanin. Klasy czwarte i piąte zaznajomiły się z budową krosna i zaczęły tkać własne materiały.

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła zakupiła  materiały i sprzęt na zajęcia techniczne. Krosna, druty, szydełka i włóczki  będą wykorzystywane  na lekcjach techniki, wpłynie to na  rozwijanie umiejętności manualnych
i technicznych. We wrześniu uczniowie klas czwartych i piątych zaczęli przygodę z kolorowymi włóczkami, na lekcjach powstawały maskotki i stworki z kolorowej wełny.

Uczniowie podczas układania interaktywnych klocków: Lego Education

W ramach projektu "Laboratorium Przyszłości" dzieci zaznajamiają się z możliwościami
współpracy komputera ze stworzonymi modelami z klocków Lego.